RAŚ żąda wysadzenia ministra Lewandowskiego

Od kilku dni miłośników zabytki rozgrzewa informacja o propozycji zniszczenia mostu w ramach kręcenia kolejnej części filmu “Mission: Impossible”.

Ruch Autonomii Śląska oburzony słowami wiceminister kultury Pawła Lewandowskiego, który nie widzi problemu w wysadzeniu zabytkowego mostu w Pilchowicach, bo “to tylko relikt postindustrialny” zainicjował akcję “wysadzenia ministra kultury“.

Według przedstawiciela polskiego rządu “obiekt nie ma wartości artystycznej, naukowej, ani społecznej”. Jego wysadzenie będzie stanowiło “impuls rozwojowy dla całego regionu”, a wszystko odbędzie zgodnie z prawem.

Co może stać za stanowiskiem wiceministra KULTURY? Ruch Autonomii Śląska przytacza następujące fakty.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

1. Most nie leży w centralnej Polsce, a w zachodniej części kraju, na Śląsku. Wiadomo więc, że to nie nasze 100% polskie dziedzictwo.
2. Most jest związany z tradycją industrialną, z którą niestety Polska nie ma wiele do czynienia. Na moście nie uświadczycie kolumienek czy ozdobnych rzygaczy.
3. Most niszczeje, bo jest nieużywany. Dlaczego? Bo Polskie Koleje Państwowe swego czasu zlikwidowały biegnącą po nim trasę kolejową.

Na Śląsku zniszczono już wiele zabytków. Nie pozwólmy zniszczyć kolejnego.

Partia rządząca zapowiada, że przy okazji rekonstrukcji rządu odchudzi administrację centralną. Ruch Autonomii Śląska żąda, aby pierwszy na liście do zwolnienia był wiceminister Paweł Lewandowski.

Niezależnie od inicjatywy RAŚ można także podpisać petycję sprzeciwiającą się planom wysadzenia mostu kolejowego w Pilchowicach. Link znajdziecie tutaj.

Foto tytułowe: Profil wydarzenia (Fot. Artur Kowalczyk, Polskazachwyca.pl)

Dej pozōr tyż:  Katowice: Spotkanie autorskie z Marcinem Szewczykiem

Edit 31.07.2020, godz. 12.00: Facebook zablokował akcję “wysadzania ministra” jako niezgodną z jego standardami (sic!).

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

2 kōmyntŏrze ô „RAŚ żąda wysadzenia ministra Lewandowskiego

 • 31 lipnia 2020 ô 17:51
  Permalink

  Jestem Polakiem urodzonym na Dolnym Śląsku, a większość życia spędzam na Górnym Śląsku (Kędzierzyn-Koźle) zatem dziedzictwo kulturowe Śląska jest mi szczególnie bliskie. Ubolewam nad każdym niszczejącym zabytkiem bo to dobra, których nie można ot tak sobie łatwo odtworzyć…Wiele obiektów już utraciliśmy bezpowrotnie z powodu braku środków, a wiele przez głupotę ludzką. Tym razem kolejny watażka bez krzty rozumu dla chwilowego zysku (łapówki?) chce wysadzić ponad stuletni most aby jakiś scjentolog mógł nagrać kilka sekund filmu….( A co jak ujęcie nie wejdzie do filmu?) Niech sobie zbudują makietę u siebie, albo skorzystają z CGI – nie ma takich pienieędzy aby taki most kupić bo jest bezcenny. Niech wysadzą dom ministra ten napewno zabytkim nie jest…

  Ôdpowiydz
 • 31 lipnia 2020 ô 07:44
  Permalink

  Na początku myślałem, że to fake news. Okazuje się, że niestety nie …
  Petycja podpisana, link rozesłany do wszystkich znajomych.

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza