Psuje ślōnske: NOSPR w Katowicach
NOSPR w Katowicach. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.
W Katowicach pechowym mieście. W mieście Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach dawała od początku swego działania namiastkę przynależności do kultury, do kultury uniwersalnej, do kultury globalnej. Poziom tej orkiestry zachwycał od zawsze. Słusznie więc Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach doczekała się wreszcie swojego gmachu z salami koncertowymi o zachwycającej akustyce… Doczekała się NOSPR i melomanii nie tylko z Górnego Śląska wspaniałego gmachu o kapitalnej architekturze wkomponowanej w przestrzeń, tak, w przestrzeń kultury w zacnym Towarzystwie Muzeum Śląskiego, Centrum Kongresowego i Spodka – miejsce wyjątkowe.
I co dalej? A dalej to jakiemuś … wpadło do głowy, żeby to zepsuć postawieniem w pobliżu osiedla wielopiętrowych bloków. Co trzeba mieć w głowie, żeby wpaść na taki pomysł? Na co liczy taki … Słów brakuje.
Nie, słów nie brakuje. Słów wystarczy, tylko trudno nie używać nie parlamentarnych. (Chociaż słowa w parlamencie też jakby prostackie.)
Nie, słów nie brakuje, bo ten pomysł w pechowym mieście ma tradycję. Tradycja psucia śląskiego.
W 1939 naziście zburzyli synagogę w Katowicach. Nie jest wykluczone, że radując narodowców, także tych przy ołtarzach i obecnie wynoszonych na ołtarze.
Potem architekci prawdziwie ludowej zburzyli willę Grundmanna i usunęli ślad początków miasta i burżuazji, następnie wyburzyli kamienice przy ulicy Młyńskiej pod pretekstem rozbudowy paskudnego dworca, chociaż można było rozważyć jego budowę w kierunku placu Andrzeja lub przy obecnej ulicy Marii Göppert-Mayer.
Wyburzono także kamienice na Zawodziu, wyburzono halę sportową KS Baildon z unikalnymi rozwiązaniami dachu.
Niszczeją budynki na Słowackiego, Chopina, Sokolskiej.
Z Młyńskiej 17/19 wyprowadzono mieszkańców, a upartym w oficynie podobno znacznie podniesiono czynsze.
Teraz pora na osiedle w Strefie Kultury.
To pech Katowic. Pech dawnego Stalinogrodu.
Trudno będzie słuchać III. Beethovena 8 czerwca 2018 w NOSPRze bez myślenia o śląskich psujach.
Aleksander Lubina – germanista, andragog – zdobył wykształcenie w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Jest publicystą, pisarzem, tłumaczem, autorem programów nauczania, poradników i śpiewnika – był nauczycielem akademickim, licealnym, gimnazjalnym i w szkołach podstawowych oraz doradcą i konsultantem nauczyciel
Tytułowe foto: Bartłomiej Barczyk (www.koniorstudio.pl) / CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons