Prof. Inga Iwasiów we wtorek w Katowicach promować będzie swoją najnowszą książkę

Do Katowic we wtorek 8 października przyjedzie prof. Inga Iwasiów, prozaiczka i literaturoznawczyni, jedna z najbardziej znanych polskich feministek. Będzie promować swoją najnowszą książkę, powieść “Kroniki oporu i miłości”. Spotkanie odbędzie się w ramach Klubu Książki Kobiecej i Klubu z Książką nad Kawą, a poprowadzi je Marcin Musiał.

 

Inga Iwasiów o swojej książce pisze tak:

To jest powieść o polityce, prywatnych związkach i miłości. O jej napisaniu zaczęłam myśleć chodząc na demonstracje. Rozważałam, kto może zostać wyczekiwaną liderką lub liderem, a kto i z jakich powodów nie udźwignie tego wyzwania. Pomyślałam, że formą literacką oddającą moje (lecz dzielone z wieloma osobami) nieskonkretyzowane odczucie niepokoju, przesilenia nadziei i depresji, mogłaby być rozsypana kronika. Narratorka-kronikarka podczas spotkania z celebrytą, kimś w rodzaju mówcy motywacyjnego, na które przychodzi także tajemniczy mężczyzna – przyjaciel lub agresor – analizuje, co przytrafiło się jej samej i światu. Dysponuje pamięcią swego życia, doświadczeniem własnych radości i rozczarowań. Umie tracić, jest lojalna. Analizuje własne więzi międzyludzkie.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Tematem “Kronik oporu i miłości” jest zanikanie, znikanie – związków i formacji społecznej, reprezentowanej przez grupę kilkorga bohaterów w różnym wieku, ale i to, co zostaje nam po różnych etapach życia, formach współdziałania. Równorzędny wątek stanowi lęk bohaterki przed ingerencją w jej życie obcych ludzi, reprezentujących instytucje lub wyimaginowane racje. Kanwą tego lęku jest wątpliwość, dotycząca sensu ujawniania tego, co sami uznajemy za ściśle prywatne. Czy musimy opowiadać publicznie wszystko o sobie, żywiąc nadzieję, że uprzedzimy ciosy podglądaczy i moralistów? Czy sfera prywatna musi zostać poświęcona, żeby ulepić mogące z sobą żyć grupy? Moja bohaterka wpada w obsesję, szuka po omacku zapętleń własnej biografii, by podjąć bardzo ważną decyzję. Choć nie wydaje się idealną przywódczynią i brała udział w wielu nieudanych próbach reformowania rzeczywistości, właśnie ktoś taki jak ona najlepiej wciela widoczny na horyzoncie, jeszcze niewypowiedziany cel wielu ludzi.

fot. Malina Majewska

Dej pozōr tyż:  Maria Brunn – prototyp kobiety autochtonicznej?

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza