Opole: Świat z ulicy Poprzecznej – Ruta Molin i Adolf Panitz
Świat z ulicy Poprzecznej: Ruta Molin (1937-2005) i Adolf Panitz (1936-2010) – szkic do podwójnego portretu
Wystawa „Świat z ulicy Poprzecznej” pomyślana została nie jako wyczerpująca monografia dwojga artystów, ale jako impresja, której zadaniem jest przede wszystkim jak najwierniejsze oddanie fenomenu związku osobistego i artystycznego Ruty Molin i Adolfa Panitza oraz stworzonego wspólnie przez nich miejsca – domu-pracowni przy ulicy Poprzecznej w Opolu-Kolonii Gosławickiej.
Na ekspozycji ów „Świat z ulicy Poprzecznej” oglądać możemy w czterech odsłonach, urządzonych w czterech kolejnych salach:
- sala pierwsza „Ich światy” – to biografie, przedmioty, miejsce;
- sala druga „Mikroświat” pokazuje kalejdoskop postaci – fikcyjnych, historycznych i prawdziwych, będących bohaterami prac artystów;
- sala trzecia „Z pracowni w świat” ma za zadanie przybliżyć sam proces artystyczny – rzeźbiarski czy malarski, wiodący od obserwacji i pomysłu do finalnego efektu;
- sala czwarta „Światy intymne” odkrywa te momenty kiedy ujawniają się niczym nie ograniczane emocje, stany, które trzeba wypowiedzieć.
Wystawa, oprócz pokazania potencjału twórczego Ruty Molin i Adolfa Panitza, ma za zadnie zwrócić uwagę na kwestie współpracy twórczej w małżeństwach artystów, a także na problem spuścizn pozostawionych w pracowniach zmarłych plastyków.
Prace artystów prezentowane na wystawie pochodzą przede wszystkim z zasobów pozostających wciąż w pracowni, którą opiekuje się syn Ruty Molin i Adolfa Panitza, a także ze zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego.
kuratorka: Joanna Filipczyk
aranżacja, impresja filmowa: Romuald Jeziorowski
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu 30.11.2018 – 24.02.2019
wernisaż: piątek, 30.11.2018, godz. 18:00 (wstęp wolny)
oprowadzania kuratorskie w grudniu 2018 (wstęp wolny):
– sobota, 1.12. 2018, godz.12:00
– sobota, 29.12. 2018, godz.12:00
terminy oprowadzań w 2019 r. sukcesywnie na stronach Muzeum Śląska Opolskiego
Ruta Molin
*1937, Cieszyn
+2005, Wrocław
Urodzona w Cieszynie, pochodziła z rodziny bardzo mocno związanej z tym miastem. Od 1948 roku mieszkała w Opolu, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące i uczęszczała do Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej. W 1962 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybis). Po studiach cały czas czynna w Opolu. Zajmowała się grafiką użytkową (projekty katalogów wystaw i plakatów) oraz malarstwem sztalugowym. W malarstwie, czerpiąc z obserwacji ginącej na jej oczach dawnej śląskiej wsi, artystka stworzyła świat własnych postaci. Żona Adolfa Panitza.
Adolf Panitz
*1936, Zabrze
+2010, Opole
Urodzony w Zabrzu, wychowany w niemieckiej części Górnego Śląska (Zabrze, Żyrowa). Ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Jerzego Bandury). Po studiach krótko na macierzystej uczelni jako asystent Jerzego Bandury. W Opolu od czynny 1964 roku. Pracował jako nauczyciel w ognisku plastycznym, później także w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu.
W pierwszych latach swojej działalności artystycznej zajmował się głównie grafiką. Uprawiał rzeźbę w różnych materiałach. Najbardziej znanym jego dziełem pozostają drzwi z brązu do katedry opolskiej, projektował także pomniki, wyposażenia kościołów, liczne tablice pamiątkowe. Mąż Ruty Molin.