“Libischau” Mariusza Matuszka – nie tylko dla miłośników lokalnych opowieści
Jak oddać hołd swojej miejscowości? Na oryginalny sposób wpadł Mariusz Matuszek, mieszkaniec Lubieszowa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Postanowił swojej miejscowości zadedykować powieść i umieścić ją w początkowych latach Lubieszowa.
O czym jest sama powieść? Autor opisuje ją tak:
Jest to opowieść o czasach przeszłych, dawno zapomnianych. Skupiając się na dawnych zwyczajach, które czasem w trochę zmienionej formie przetrwały do dzisiaj, starałem się opisać dawne życie. Wplotłem w opowiadanie również mowę śląską, język dawny Ślązaków, który przetrwał wśród ludu, mimo różnych zawirowań historycznych, ubogacając się słowami innych nacji.
Wiem, jak ważna jest dla każdego człowieka jego historia i historia społeczności, z której pochodzi dla zachowania własnej tożsamości. Pisząc to opowiadanie, miałem nadzieję, że przemówi ono do wyobraźni, zainteresuje czytelnika i zachęci do sięgnięcia po inne książki opisujące dzieje naszej śląskiej ojczyzny.
Należy wspomnieć również o wielkim historyku śląskim, Augustynie Weltzlu, proboszczu parafii w Tworkowie, który w roku 1888 wydał książkę „Geschichte der Stadt, Herrschaft und ehemalige Festung Cosel”. Umieścił w niej krótką informację historyczną o akcie nadania ziemi Mikołajowi von Libischau przez księcia oleśnickiego i kozielskiego Konrada II. Fragment ten stał się inspiracją do napisania tego opowiadania. Zbieżność zachowań i jakiekolwiek podobieństwo osób i imion jest zupełnie przypadkowe.
Kim jest autor?
Mariusz Matuszek urodził się w 1963 roku w Strzelcach Opolskich. Studiował na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, następnie uczył w Zespole Szkół Zawodowych w Kędzierzynie-Koźlu. Obecnie pracuje w przemyśle. Od lat interesuje się historią Śląska, a szczególnie tej części, w której mieszka. Jest żonaty, ma dwoje dzieci i wnuków, mieszka niedaleko Kędzierzyna-Koźla.
Powieść obecnie jest do przeczytania w wersji elektronicznej na portalu Google Books. Pierwsze 20% można przeczytać za darmo. Jeśli wciągnie Was ta historia, napisana po polsku ale z śląskimi dialogami występujących w niej protagonistów, to można ją nabyć za niecałe 15 złotych.