Kolonia: Msza Św. upamiętniająca królową Rychezę
16.03.2025r o godz. 14.30 w Kölner Dom
Jak co roku Msza Św. pontyfikalna upamiętniającą pierwszą polską królową Rychezę odbędzie się w katedrze w Kolonii (Kölner Dom)
Eucharystii będzie przewodniczył Metropolita Poznański ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Mszę pontyfikalną ku czci polskiej królowej Rychezy transmituje w telewizji internetowej DOMRADIO.DE
Rycheza Lotaryńska była córką Palatyna Lotaryngii Erenfrieda Ezzona i Matyldy córki Ottona II. Była pierwszą koronowaną Królową Polski jako żona Mieszka II Lamberta. Była matką Kazimierza Odnowiciela i dwóch córek Gertrudy która została żoną Izjasława I, wielkiego księcia kijowskiego. Gertruda jest autorką łacińskich modlitw prozą poetycką zapisanych w Kodeksie Gertrudy. Drugą córkę której imię nie jest znane. Niektórzy historycy piszą że była żoną króla Węgier Beli I znana jako Rycheza lub Adelajda. Z informacji zapisanych przez kronikarzy i historyków można wnioskować że Rycheza, Mieszko II i ich dzieci byli wykształceni. Sytuacja polityczna w Polsce spowodowała, że wyjechała z polski i udała się do Niemiec. Wspierała syna Kazimierza w odbudowywaniu państwa Polskiego.
Już w czasach średniowiecza Niemcy czcili królową Rychezę jako błogosławioną, a nawet świętą, zwłaszcza w okolicach Kolonii i Klotten
Imię królowej Rychezy nosi Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Kolonii oraz szkoła podstawowa w pobliżu opactwa w Brauweiler. Od 2009 r. co trzy lata przyznawana jest z kolei Nagroda im. Królowej Rychezy za zasługi na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego i pojednania obojga narodów.
Królowa Rycheza zmarła w 1063 roku w Brauweiler, w klasztorze ufundowanym przez jej rodziców Palatyna Lotaryngii Erenfrieda Ezzona i Matyldę córkę Ottona II. Grób znajduje się w Katedrze Kolońskiej. Zwiedzając Katedrę Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, wśród wielu obcych języków można usłyszeć również język polski. Zaciekawieni goście katedry kolońskiej czytają często głośno i z dumą napis na tabliczce w języku polskim, że to właśnie tutaj spoczywa Rycheza, Królowa Polski.
Kończąc chcę przypomnieć słowa ks dr Andrzeja Suchonia ;Kiedy wjeżdżam pociągiem do Kolonii to z okien wagonu widzę jak wyrasta katedra. Identyczny widok mam przy wjeździe do Katowic, tyle że nasz katowicki kościół jest na szczęście o wiele mniejszy, dzięki temu bardziej „przytulny”. Nasz kościół jest jakby miniaturą katedry kolońskiej – podkreśla Ksiądz Proboszcz dr Andrzej Suchoń.
W mojej publikacji “Rzymskokatolicy w życiu Katowic. Historia katowickiego Kościoła Mariackiego.” przytaczam te słowa ks dr Andrzeja Suchonia i piszę też kto był budowniczym. W kolejnym artykule o budowniczym Kościoła Mariackiego w Katowicach. Katowice od marca 1991 r jest miastem partnerskim Kolonii.
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/edition/199740
Bernadeta SZYMIK – KOZACZKO
ur.w 1953 roku w Podlesiu Śląskim (obecnie Katowice – Podlesie).
Jestem dumna z otrzymanego: PRZICHWŎLYNI DLA BERNADETY SZYMIK – KOZACZKO
Sam się przaje slonski godce a tradicyje patronat Ojroposeł Marka Plury/ (2017r)
Certyfikatu je mecynasym ślonskij godki Silesia Progress (2024r)
Tytuł „Przyjaciela szkoły” VIII LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Katowicach (2006r)
Jestem współautorką projektu „Interkulturalna nauka w wymianie uczniów —przyczynek do integracji europejskiej” realizowanego w Szkole Podstawowej nr 21 Katowice – Podlesie wspólnie z Krajowym Instytutem Pedagogiki i Mediów (LPM) Dudweiler/Saarland (Niemcy).
Współorganizowałam udział dzieci w projektach artystycznych z miastem Treviso (Włochy) . Promowałam Śląsk w projektach„Budowanie nowych mostów” Landesjugendring NRW,
Beamtenbund Jugend NRW, Sportjugend NRW, Północna Nadrenia – Westfalia (Niemcy).
Jestem autorką projektu „Wartości Śląska”,przyjętego do Inicjatyw Kulturalnych Katowic w marcu 2007.
Jestem autorką artykułów przypominających Naszą tradycję i historie. Uważam, że ważne jest pokazywania pozytywów i wspieranie dobrych zachowań i dobrych cech charakteru. Moją pasją osobistą jest rozwijanie i promowanie wiedzy o Śląsku.
W swoich wypowiedziach podkreślam, że: „Śląsk potrzebuje odczarowania informacji o Ślązakach i Śląsku”. Cieszyłabym się gdyby wypowiedzi i działania, szczególnie osób publicznych kształtowały prawdziwą opinię o Ślązakach i Śląsku”.