Katowice: Komu potrzebna jest śląskość?

KOMU POTRZEBNA JEST ŚLĄSKOŚĆ?
dyskusja: sobota 22 maja godz. 17.00 / Teatr Śląski, Duża Scena, wejściówki 1 zł (online i w kasie)
11 czerwca – prapremiera “Pokory” Szczepana Twardocha, reż. Robert Talarczyk

W obliczu powszechnego spisu ludności, który odbywa się w czasie 100. rocznicy III powstania “śląskiego”, znów rozgorzały dyskusje o śląskiej tożsamości, narodowości, języku czy w ogóle specyfice (wyjątkowości?) Górnego Śląska i mieszkających tutaj ludzi. Czym w ogóle jest owa „śląskość” dziś, czym była kiedyś? O co walczymy? I czy warto…? Dlaczego jedni byli gotowi przelać za nią krew, a inni próbują jej odmawiać tym, którzy identyfikują się jako Ślązacy? Co bowiem zostaje z lokalności, jeśli nie potrafimy jej nazwać?

Teatr to dialog i bieżąca rozmowa z widzami podczas każdego wydarzenia artystycznego, dlatego zapraszamy na dyskusję tu i teraz, kiedy temat jest wciąż gorący i budzi emocje. Spierajmy się, szukajmy porozumienia, słuchajmy różnych argumentów.

W spotkaniu i dyskusji udział wezmą Irma Kozina, Szczepan Twardoch i Zbigniew Rokita – trzy osobowości, które nie boją się słownej konfrontacji. Będą rozmawiać. Będą się kłócić. Będzie można dołączyć. Czekamy na to spotkanie przy otwartych drzwiach Teatru Śląskiego. Całość poprowadzi Dariusz Kortko.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Lider RAŚ mówi: „Dzięki naszemu uporowi Śląsk wszedł do mainstreamu”. I zapowiada powrót regionalistów do sejmiku

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Katowice: Komu potrzebna jest śląskość?

 • 22 mŏja 2021 ô 13:34
  Permalink

  Niestety nie udało mi się kupić wejściówki. Ale czekam na relację na Wachtyrzu.

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza