Kamczatka – kraina wulkanów. Spotkanie z podróżnikiem Pawłem Grają oraz Julią Lavrishchevą i Alexem Plakhotnym

Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaprasza do udziału w spotkaniu – relacji z podróży grupy Polaków i Rosjan na półwysep Kamczatka, która odbyła się latem 2018 r.
Zobaczymy pokaz slajdów ze zdjęciami i wysłuchamy nie jednej opowieści… Spotkamy się Pawłem Grają, Julią Lavrishchevą i Alexem Plakhotnym.

Spotkanie zakończy rozmowa z podróżnikami – w formie pytań od publiczności.

Podczas wyprawy, fot. Jakub Jakubczak

Paweł Graja
Od kilku lat prowadzi Śląsko – Zagłębiowsko Szwendania Okoliczne pod egidą Katowice Miasto Ogrodów. Pokazuje mieszkańcom Śląska i Zagłębia piękno województwa śląskiego z mniej znanej strony. Podczas wędrówek promuje historię, przyrodę, przemysł, zdrowy styl życia.
Paweł podróżuje nie tylko po regionie, ale również poza nim. W 2018 r. odbył podróż na odległą Kamczatkę.

Julia Lavrishcheva
– Podróż? Spełnione marzenie. Z wielu powodów: podróżowaliśmy z mężem wspólnie z przyjaciółmi z Polski, (nie jak do tej pory tylko z Rosjanami) do miejsca niezwykłego: gdzie nie zobaczysz nigdzie indziej takich roślin i zwierząt. Krainy, gdzie niedźwiedzi jest więcej niż ludzi. A więcej o tym opowiem na spotkaniu!
– O mnie? Skończyłam w Rosji Uniwersytet Medyczny (Bashkir State University). Pracowałam jako pediatra w Moskwie. Niestety nostryfikacja dyplomu w Polsce jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, a ja nie znałam tak dobrze języka polskiego. Dlatego przyjeżdżając do Polski, mocno skupiłam się na nauce języka i poznaniu kultury polskiej (studiowałam półtora roku w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego) , oraz znalezienia ciekawego kierunku (dzięki wymianie studenckiej MOST studiuję jednocześnie w Cieszynie i Krakowie Etnologię i Antropologię Kulturową). Tęsknię za moim zawodem. Być może w przyszłości połączę wiedzę z kierunków, które studiowałam? I zrobię nostryfikacje dyplomu?

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  „Jednoaktówka po śląsku” po raz 11.

Julia mieszka w Polsce z mężem Alexem Plakhotnym (Alex skończył najlepszy Uniwersytet w Rosji MGU, kierunek Fizyka Ziemi) od 4,5 roku.
Mamy nadzieję, że podczas spotkania, dowiemy się więcej także o nim.

Spotkanie odbędzie się w 120 letnim Gmachu Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przy Warszawskiej 14 (https://zabytek.pl/pl/obiekty/katowice-willa-hugo-gr%C3%BCnfelda-ob-glowna-biblioteka-slaskiego-u)

Organizatorzy zapraszają:

27 lutego 2020 r., godz. 18.00
Gmach Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
ul. Warszawska 14, Katowice.
Wstęp wolny.
Zapraszamy.

źródło informacji: https://www.facebook.com/events/678820569524533/682414579165132/?notif_t=admin_plan_mall_activity&notif_id=1582633740401266

Fotografie: Jakub Jakubczak

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza