Kamczatka – kraina wulkanów. Spotkanie z podróżnikiem Pawłem Grają oraz Julią Lavrishchevą i Alexem Plakhotnym
Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaprasza do udziału w spotkaniu – relacji z podróży grupy Polaków i Rosjan na półwysep Kamczatka, która odbyła się latem 2018 r.
Zobaczymy pokaz slajdów ze zdjęciami i wysłuchamy nie jednej opowieści… Spotkamy się Pawłem Grają, Julią Lavrishchevą i Alexem Plakhotnym.
Spotkanie zakończy rozmowa z podróżnikami – w formie pytań od publiczności.

Paweł Graja
Od kilku lat prowadzi Śląsko – Zagłębiowsko Szwendania Okoliczne pod egidą Katowice Miasto Ogrodów. Pokazuje mieszkańcom Śląska i Zagłębia piękno województwa śląskiego z mniej znanej strony. Podczas wędrówek promuje historię, przyrodę, przemysł, zdrowy styl życia.
Paweł podróżuje nie tylko po regionie, ale również poza nim. W 2018 r. odbył podróż na odległą Kamczatkę.
Julia Lavrishcheva
– Podróż? Spełnione marzenie. Z wielu powodów: podróżowaliśmy z mężem wspólnie z przyjaciółmi z Polski, (nie jak do tej pory tylko z Rosjanami) do miejsca niezwykłego: gdzie nie zobaczysz nigdzie indziej takich roślin i zwierząt. Krainy, gdzie niedźwiedzi jest więcej niż ludzi. A więcej o tym opowiem na spotkaniu!
– O mnie? Skończyłam w Rosji Uniwersytet Medyczny (Bashkir State University). Pracowałam jako pediatra w Moskwie. Niestety nostryfikacja dyplomu w Polsce jest procesem skomplikowanym i długotrwałym, a ja nie znałam tak dobrze języka polskiego. Dlatego przyjeżdżając do Polski, mocno skupiłam się na nauce języka i poznaniu kultury polskiej (studiowałam półtora roku w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego) , oraz znalezienia ciekawego kierunku (dzięki wymianie studenckiej MOST studiuję jednocześnie w Cieszynie i Krakowie Etnologię i Antropologię Kulturową). Tęsknię za moim zawodem. Być może w przyszłości połączę wiedzę z kierunków, które studiowałam? I zrobię nostryfikacje dyplomu?
Julia mieszka w Polsce z mężem Alexem Plakhotnym (Alex skończył najlepszy Uniwersytet w Rosji MGU, kierunek Fizyka Ziemi) od 4,5 roku.
Mamy nadzieję, że podczas spotkania, dowiemy się więcej także o nim.
Spotkanie odbędzie się w 120 letnim Gmachu Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przy Warszawskiej 14 (https://zabytek.pl/pl/obiekty/katowice-willa-hugo-gr%C3%BCnfelda-ob-glowna-biblioteka-slaskiego-u)
Organizatorzy zapraszają:
27 lutego 2020 r., godz. 18.00
Gmach Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
ul. Warszawska 14, Katowice.
Wstęp wolny.
Zapraszamy.
źródło informacji: https://www.facebook.com/events/678820569524533/682414579165132/?notif_t=admin_plan_mall_activity¬if_id=1582633740401266
Fotografie: Jakub Jakubczak