Jaroslav Rudiš w Katowicach! Słynny czeski pisarz będzie opowiadał o Europie Środkowej

Po raz pierwszy w Katowicach będziemy gościć pisarza Jaroslava Rudiša, przez wielu uważanego za najważniejszego żyjącego czeskiego prozaika. Jego twórczość jest w Polsce bardzo dobrze znana – wszystkie jego książki zostały przetłumaczone na język polski. Już 13 czerwca czytelniczki i czytelnicy będą mogli go posłuchać w Bibliotece Śląskiej.

Mający w naszym kraju tysiące czytelniczek i czytelników Rudiš wybiera się w tournée po Polsce, a Katowice będą dla niego ważnym punktem na tej trasie.

Bo gdzie lepiej, niż na Górnym Śląsku mogą być zrozumiane jego książki, szczególnie te ostatnie, traktujące o przenikaniu się języków i kultur. I o całkiem niespodziewanych napadach historii – mówi Marcin Musiał ze stowarzyszenia Wspaniałomyślny Śląsk, jednego z organizatorów wydarzenia.

Spotkanie pod tytułem „Kaj je Europa Centralna?” odbędzie się 13 czerwca o godz. 18:00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12, Katowice)

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Rozmowę poprowadzi Marcin Musiał i będzie ona tłumaczona na język polski przez Kamila Czaińskiego, slawistę z Polskiej Akademii Nauk.

Jaroslav Rudiš (ur. 8 czerwca 1972 w Turnovie to czeski pisarz, dziennikarz, dramaturg, scenarzysta i autor komiksów. Laureat licznych nagród i oznaczeń, np. nagrody literackiej Magnesia Litera (2007, za powieść “Grandhotel”), Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2021), nagroda literacka im. Karla Čapka (2022, za “Ostatnią podróż Winterberga”)

W Polsce ukazały się jego książki:
Niebo pod Berlinem, 2007
Grandhotel, 2011
Cisza w Pradze, 2014
Koniec punku w Helsinkach, 2013
Aleja Narodowa, 2016
Czeski Raj, 2020
Ostatnia podróż Winterberga, 2021
Trieste Centrale, 2023
Stacja Europa Centralna, 2023

Dej pozōr tyż:  Przy serniku o Frechownym gizdzie

Organizatorami wydarzenia są Biblioteka Śląska, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Projekt Silesiateka i Stowarzyszenie Wspaniałomyślny Śląsk. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza