„Francuskie Święto Muzyki – Fȇte de la Musique” – wywiad z organizatorami

Ewa Waszut: Portal informacyjny Wachtyrz.eu objął patronatem medialnym pierwszą, regionalną (śląską) edycję „Francuskiego Święta Muzyki – Fȇte de la Musique”, które odbywa się w czwartek 21 czerwca w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Proszę o odpowiedź dla kogo i dlaczego organizowane jest to wydarzenie?

Agnieszka Mick, asystentka Dyrektora i Zarządu Alliance Française: Impreza skierowana jest do uczniów wszystkich szkół województwa śląskiego i organizowana jest z okazji międzynarodowego Święta Muzyki zainicjowanego we Francji. Obecnie “Fȇte de la musique” obchodzone jest cyklicznie, co roku, 21 czerwca na całym świecie. To dzień, w którym muzyka staje się dostępna dla każdego, a miasta zmieniają się w jedną wielką scenę muzyczną.
Warto również dodać, że przygotowane przez nas wydarzenie stanowi uroczyste podsumowanie pierwszej edycji projektu „Naturalnie Francuski” zainicjowanego na Śląsku przez nowego Dyrektora AF – Stéphane’a Jolivet (od września 2017 roku – przyp.red.).
W ramach projektu prowadzimy interaktywne warsztaty, podczas których młodzież odkrywa język francuski, poszerza swoje słownictwo związane ze środowiskiem naturalnym, a także pogłębia swoją świadomość ekologiczną.

fot. Ewa Waszut/ podczas warsztatów “Naturalnie francuski”

Ewa Waszut: Ciekawa jestem jakie są reakcje uczniów i nauczycieli? Jak się Panu pracuje w śląskich szkołach? Jak dzieci i młodzież przyjmują formułę warsztatu?

Stéphane Jolivet, Dyrektor Alliance Française: Promocja języka francuskiego w różnych formach i pokazywanie jego szerokiej użyteczności to ogólna strategia Alliance Francaise Katowice od września 2017. Ekologia, w szczególności, była inspiracją do zorganizowania ponad 60 interaktywnych warsztatów  w szkołach województwa śląskiego.
Uczniowie przyjęli mnie z ogromną ciekawością, zdziwieniem i szeroko otwartymi ramionami, odkryli świat możliwości, które otwiera język francuski: według krajowych statystyk, po angielskim, to właśnie francuski jest najbardziej poszukiwanym językiem na rynku pracy i najlepiej opłacanym. Francuski umożliwia więc rozwój zawodowy, ale także pozwala otwierać się na świat i dobrze bawić się podczas Święta Muzyki.

Dej pozōr tyż:  Hart Wegner: Off Paradise – cz.2
fot. Ewa Waszut/ podczas warsztatów “Naturalnie francuski”

Ewa Waszut: Czy projekt “Naturalnie francuski” będzie nadal kontynuowany w śląskich szkołach?

Stéphane Jolivet, Dyrektor Alliance Française: Tak. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród młodych było, jest i będzie jednym z najważniejszych priorytetów Alliance Française Katowice i to nie tylko do czasu szczytu COP24 (Alliance Française bierze udział w organizacji tego wydarzenia – przyp. red.) organizowanego w Katowicach w 2018 roku. Niezależnie od tego czy chodzi o poznawanie i naukę języka francuskiego czy po prostu o dobrą zabawę z francuskim po francusku mówiąc o środowisku naturalnym, warsztaty ekologiczne przyciągają!
Pomóżcie nam rozwijać tę inicjatywę. Szukamy sponsorów i partnerów, którzy chcieliby być kojarzeni ze wspominanymi wartościami, a więc także z wszystkimi nadchodzącymi wydarzeniami w ramach projektu “Naturalnie Francuski”, którzy ułatwiliby ich wdrażanie z logistycznego i organizacyjnego punktu widzenia.

fot. Ewa Waszut/ podczas warsztatów “Naturalnie francuski”

Ewa Waszut: Chciałabym zapytać na koniec, jeszcze o samą instytucję: Alliance Française – czym się zajmuje?

Agnieszka Mick, asystentka Dyrektora i Zarządu Alliance Française: Stowarzyszenie Alliance Française Katowice jest jednym z ośmiu ośrodków w Polsce podlegających Ambasadzie Francji. Naszym głównym celem jest promocja kultury Francji oraz języka francuskiego w regionie. Aktywnie współpracujemy z instytucjami lokalnymi oraz z licznymi firmami i uczelniami.
Alliance Française prowadzi kursy języka francuskiego oraz zajmuje się organizacją oficjalnych egzaminów z języka francuskiego. Organizujemy także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i biznesowe, takie jak: wieczory kinowe, koncerty, degustacje kuchni francuskiej, konferencje czy pokazy mody. Zapraszamy do śledzenia naszych działań na stronie internetowej: http://www.alliance-francaise.pl/katowice/ i facebooku: https://www.facebook.com/afkatowice

Dej pozōr tyż:  Hart Wegner: Off Paradise – cz.1

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza