Dwa wyjątkowe przedstawienia w Teatrze Śląskim

Teatr Śląski zaprasza na dwa wyjątkowe, gościnne, spektakle: “Scena dla Kaczmarskiego” i “Poskromienie”.

SCENA DLA KACZMARSKIEGO

Trzonem kameralnego spektaklu muzycznego Teatru im. A. Sewruka są ponadczasowe piosenki jednego z najważniejszych polskich bardów współczesnej piosenki poetyckiej. Spektakl w maju br. w Elblągu wyreżyserował Robert Talarczyk, a aranżacje muzyczne przygotował Hadrian Filip Tabęcki. To sceniczna lekcja historii, opowieść o prawdzie, wolności i marzeniach. Wtłoczony w ramy systemu artysta swoim buntem zapala tłum do walki i refleksji. Jednak jak to zazwyczaj w życiu bywa, takich idealistów najczęściej miażdży przetaczające się właśnie koło historii. Ze scenicznej opowieści wyłania się jednak nie tylko tragiczna postać samotnego barda, a raczej jego niepokoje, przemyślenia i gorzkie komentarze do otaczającej go rzeczywistości.

– To opowieść trochę o Kaczmarskim, szczególnie w ostatnich latach jego życia, ale pokazana w sposób niedosłowny, enigmatyczny, trochę symboliczny, melancholijny. To nie będzie zestaw przebojów, choć owszem będą tam piosenki Kaczmarskiego powszechnie znane typu “Obława” czy “Autoportret Witkacego”, jednak to będzie historia, która ma jakiś swój początek i koniec: opowieść utkana z kilku części. Będzie to spektakl bardzo mocno aktorski, plastyczny i ruchowy: wspólnie z choreografem tworzymy opowieść, w której ważne jest słowo i muzyka, ale i również ciało, pewne działanie w zespole – mówił w jednym z wywiadów przed premierą reżyser.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W spektaklu wykorzystano aranżacje Hadriana Filipa Tabęckiego w wykonaniu zespołu KAMELEON w składzie: Grzegorz Bożewicz – akordeon, Mariusz Jeka – klarnet, klarnet basowy, saksofony; Grzegorz Lalek – skrzypce, mandolina; Piotr Maślanka – instrumenty perkusyjne; Piotr Malicki – gitary; Maciej Szczyciński – kontrabas, gitara basowa; Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, instrumenty klawiszowe, programowanie.

Dej pozōr tyż:  Gdzie szumi Opawa… cz. 3 (ostatnia)

Scena w Galerii
26 i 27 października 2019 (sobota i niedziela) godz. 19.00
bilety 45 i 60 zł
“Kaczmarski – 4 pory niepokoju” reż. Robert Talarczyk
gościnnie Teatr im. Sewruka z Elbląga

POSKROMIENIE

Spektakl „Poskromienie” jest inspirowaną dramatem Szekspira intymną opowieścią o różnorodnych poskromieniach i kulturowych opresjach, którym poddaje się człowiek. Na scenie oglądać można m.in. aktorów Teatru Śląskiego: Kaśkę Dudek i Mateusza Znanieckiego oraz wrocławskich artystów: Annę Ilczuk, Martę Ziębę, Michała Opalińskiego, Adama Szczyszczaja, Andrzeja Wilka oraz Wojciecha Ziemiańskiego. Na scenie ponad to Agnieszka Glińska podczas pokazów Katowicach.

Najnowszy spektakl Moniki Pęcikiewicz to odpowiedź na doświadczenie kryzysów wynikających z różnorodnych poskromień wymuszanych na nas przez kulturę i społeczeństwo. Przedstawienie o kondycji indywidualnej i zbiorowej tego artystycznego kolektywu. Ale także o każdym z nas. O naszym tu i teraz.

Prapremiera przedstawienia odbyła się w maju br. w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia” we Wrocławiu. Spektakl powstał we współpracy Teatru Polskiego w Podziemiu, Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Duża Scena
21 i 22 października 2019 godz. 19.00
bilety od 25 do 75 zł
“Poskromienie” reż. Monika Pęcikiewicz
gościnnie Teatr Polski w Podziemiu

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza