Dukla 61 – film o katastrofie górniczej na Śląsku

Czeska Telewizja w ostatnie dwie niedziele wyemitowała dwuodcinkowy film Davida Ondříčka “Dukla 61” o największej powojennej katastrofie górniczej na powojennym Śląsku, jaka rozegrała się 7 lipca 1961 roku w czechosłowackim Hawirzowie. Tego dnia w pożarze na kopalni zginęło 108 górników.

Katastrofa oprócz ludzkiej tragedii podłamała także oblicze rozwijającego się socjalizmu. Rok 1961 to czas lotu Gagarina. Moment kiedy wydawało się, że socjalizm wyprzedzi zachodni świat, w najmłodszym mieście Czechosłowacji rozpętało się piekło pod ziemią. Rozmiaru tragedii można było uniknąć, gdyby władze kopalni nie stawiały wykonania dziennej normy nad bezpieczeństwo górników.

Film fabularny poprzedzony jest wstawkami dokumentalnymi, w których pracownicy kopalni wspominają ten feralny dzień. Opowiadana jest historia rodziny Šlachta, gdzie syn, aby zapewnić byt swojej swojej nowej rodzinie, decyduje się na pracę w kopalni wbrew woli rodzicom. Ciekawostką filmu jest użycie dialektu ostrawskiego w dialogach, który Ślązakom nie przysporzy najmniejszych kłopotów.

Nie będę opowiadał filmu, bo jest on już do zobaczenia w internecie.

Pod tym linkiem można się zapoznać zarówno z informacjami o filmie jak i samym wypadku:

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/dukla61

Oba odcinki filmu można już oglądać na kanale YT.

Dej pozōr tyż:  Chorzów: Lato z Muzeum Hutnictwa

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza