Do Rudy Śląskiej przyjedzie inspirujący autor [SILESIATEKA]

Do Rudy Śląskiej przyjedzie Norbert Budzyński, dobry pisarz z nietuzinkową biografią. Ostatnie spotkanie z nim w Księgarni Stronniczej zaowocowało ciekawą dyskusją o życiu i literaturze.

Autor od dzieciństwa uciekał w tzw. światy wtórne, co zaprowadziło go koniec końców do pisarstwa. „Nasza szkapa” wzbudziła w nim irytację, „O psie, który jeździł koleją” spazmy płaczu, a dopiero „Hobbit” wciągnął na całego. Fascynował się J.R.R. Tolkienem i Robertem E. Howardem, inspirowały go postaci, które chciały mieć wpływ na rzeczywistość. Wśród autorów, którzy go ukształtowali, wymienia Brunona Schulza i Gustava Meyrinka.

Od bezdomności do stabilizacji dzięki literaturze
Zbliżający się do pięćdziesiątki pisarz przeżył epizod bezdomności, który wzmocnił go na dalsze życie – opisywał to zresztą w swojej twórczości. Pisanie, poza „pracą w pięknie”, jest dla niego autoterapią. Od tworzenia odciągały go przez wiele lat głosy otoczenia, które mówiły, że z pisania nie da się wyżyć. W czasie pandemii postanowił uwolnić się od pracy w korporacji i uczynić pisarstwo swoim sposobem na życie. Zadebiutował powieścią “Ja, niewolnik” i od trzech lat utrzymuje się z pisania. Autor preferuje bezpośrednią formę promocji swoich książek. W trakcie pandemii próbował rozpropagować swoja powieść online. W natłoku reklam jego treści jednak ginęły. Jak się okazało, potrzeba stała się akuszerką jego ukrytych umiejętności handlowych. Budzyński przedaje swoje książki na ulicach, potrafi sprzedać od kilku do kilkunastu książek dziennie, a powodzenie zależy głównie od pogody i specyfiki miasta.

Dej pozōr tyż:  Przegląd Kina Bułgarskiego - rozmowa z reżyserką Janą Lekarską

Najnowsza książka
Jego najnowsza książka „Przeciążenia” jest zbiorem siedmiu opowiadań, które można nazwać onirycznymi. Prowadzący spotkanie pisarz Janusz Muzyczyszyn podkreślał, jak mocny jest ten nurt w historii literatury. Książka Budzyńskiego jest ilustrowana grafikami, które tworzą z tekstem opowiadań dopełniającą się całość. Dodatkowo na podkreślenie zasługuje font, jaki został umieszczony w książce, ułatwia on czytanie osobom słabiej widzącym. Okładkę zaprojektował doskonale znany śląskim czytelnikom Rafał Szyma.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Książkę można kupić m. in. w Księgarni Stronnicza. Spotkanie z autorem 12 kwietnia o godz. 17:00 w Stacji Literatura w Rudzie Śląskiej-Chebziu.

Poniżej fotorelacja ze spotkania w Księgarni Stronnicza.

Silesiateka/Marcin Musiał

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Projekt Silesiateka chce dzielić się Śląskiem i pokazywać go od najlepszej strony - jako miejsce tętniące życiem i pasjami! Chcemy rozmawiać o Śląsku, przejść go wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu ciekawych miejsc i ludzi.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza