Chorzów” Roczek “Królestwa Żelaza”

W najbliższą sobotę, 19 listopada Muzeum Hutnictwa w Chorzowie świętować będzie pierwszy rok swojego funkcjonowania. Z okazji urodzin przygotowano blisko 60 wydarzeń.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie udostępniono zwiedzającym pod koniec listopada ubiegłego roku. Od tego czasu odwiedziło je już niemal 30 tysięcy osób. Nagrodzone zostało szeregiem nagród i wyróżnień. Doceniono je zarówno za prace budowlane adaptujące ponad stuletnią hutniczą elektrownię na potrzeby muzeum, jak i za wystawę stałą „Królestwo Żelaza”. Teraz przyszedł czas na świętowanie.

Roczek świętuje się szczególnie bo nie są to zwykłe urodziny, choć i każde kolejne ma się przecież tylko raz. To czas, w którym wiele osób – rodziców, cioć, wujków, sąsiadów, przyjaciół i znajomych cieszy się z przyjścia na świat nowego członka rodziny. To pierwsze spojrzenia, pierwsze uśmiechy, pierwsze spotkania i radość, że malec zdrowo się chowie. Roczek Muzeum Hutnictwa to nic przy 220-leciu huty, której spadkobiercą jesteśmy. Ale to czas wyjątkowy. Zapraszamy zatem hutniczą rodzinę, przyjaciół, sąsiadów, znajomych
i nieznajomych do wspólnego zdmuchnięcia pierwszej świeczki na naszym urodzinowym torcie oraz wspólnej zabawy. Muzeum to przecież wspólnota. Cieszymy się, że tworzymy ją razem
– mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Świętując ROCZEK KRÓLESTWA ŻELAZA Muzeum przygotowało blisko 60 różnych wydarzeń. Odbywać będą się między g. 12.00 a 19.30. W ten wyjątkowy dzień zobaczymy wystawę stałą w odświętnej odsłonie. Z użyciem specjalnych reflektorów i efektów świetlnych w „Królestwie Żelaza” nastąpi prawdziwa eksplozja blasku. Z okazji urodzin Muzeum otworzy dla zwiedzających swoje magazyny, by pokazać nieznane, nigdy nieprezentowane zbiory. Będzie urodzinowy tort i tradycyjne „Sto lat!” w wykonaniu koncertującej orkiestry dętej. Prawdziwy iluzjonista pokaże „Czary mary na hucie”, Ślōnsko Bajarka opowie co „(C)hop robi w hucie!”, a najmłodsi będą mieli okazję uczestniczyć w spektaklu o Utopcu. Przewidziano też szereg warsztatów – laboratoryjnych, graficznych, szycia maskotek, tworzenia pop-upowych kartek, zdobienia porcelany. Będą też naukowe pokazy pirotechniczne dla małych i dużych.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  O Ślązakach i Śląsku w Dobrodzieniu i w Europie!

W programie imprezy znalazły się również sprawdzone już hity jak „Przetopek na tropie ognia!”, czyli zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” z animatorem – szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi –  lub zwiedzanie z udziałem przewodników bądź kuratorów. Bilet na zwiedzanie wystaw Muzeum w tym dniu w wyjątkowej cenie 5 zł /os.

I tym razem możliwa będzie także wizyta w czynnej kuźni sąsiadującej z Muzeum, czyli „BYZUCH NA MINECu” (ilość miejsc ograniczona).

Na wybrane wydarzenia organizowane podczas ROCZKU KRÓLESTWA ŻELAZA konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 32 704 96 31 (w godzinach pracy Muzeum) lub on-line: bilety.muzeumhutnictwa.pl/

Szczegóły: muzeumhutnictwa.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza