Bytom: wystawa Górnośląskie kroszonki 2025

232 jajka, 49 zestawów, 45 uczestników, 8 debiutantów, 35. edycja konkursu – to najważniejsze liczby wystawy „Górnośląskie kroszonki 2025”, którą jak co roku poprzedził konkurs dla kroszonkarzy. Na ekspozycji można podziwiać ozdobne jajka wykonane techniką rytowniczą, ażurowe, malowane woskiem i farbami akrylowymi, wytrawiane kwasem, owinięte rdzeniem sitowia, ozdobione kolorowymi nićmi, koralikami, czy suchymi kwiatkami. Kroszonkarze biorący udział w konkursie po raz kolejny dali popis swoich umiejętności. Prezentując fikuśne wzory na wielkanocnych jajkach, niewątpliwie wzbudzą zachwyt zwiedzających. Wnętrza ekspozycyjne na wystawie mienią się kolorami i deseniami. Stanowią doskonałą inspirację dla tych, którzy do wielkanocnego koszyka szykują zdobione jajka.

Wystawę kroszonek poprzedza konkurs, który w tym roku odbył siępo raz 35. Prace jak zwykle zostały ocenione w 4 technikach: rytowniczej, malowania woskiem, innych technikach tradycyjnych i technice nowatorskiej. Konkursowe jury podkreślało wysoki poziom prac. Ku radości jury najwięcej kroszonek zostało zgłoszonych w kategorii rytowniczej, czyli w technice klasycznej – tradycyjnej, która wymaga bardzo dużych umiejętności, precyzji i cierpliwości.  Niektórzy kroszonkarze zaczynają przygotowywać jajka w okolicach Bożego Narodzenia- mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, przewodnicząca komisji konkursowej i kuratorka wystawy.

Wymagania stawiane kroszonkarzom są bardzo wysokie. Jak podkreśla Anna Grabińska-Szczęśniak, miłym zaskoczeniem był bardzo wysoki poziom prac zgłoszonych w technice rytowniczej. Precyzyjnością odznaczały się kroszonki przygotowane zarówno przez osoby, które od lat biorą udział w konkursie, jak i te wykonane przez debiutantów. Motywy pojawiające się na kroszonkach są przeróżne. Większość kroszonkarzy trzyma się wzorów charakterystycznych dla danej techniki. Jajka drapane zdobione są najczęściej w delikatne motywy roślinne lub solarne. W technice batikowej pojawią się wielokolorowe wzory geometryczne. Z kolei te malowane woskiem, charakteryzują się ornamentem rozetowym składającym się z kropek i przecinków- mówi Anna Grabińska- Szczęśniak. W tym roku przebojem okazały się jajka strusie z motywami zwierząt wykonane tradycyjną techniką drapaną

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 13.04.2025

Pole do popisu dają techniki nowatorskie. W gablotach można znaleźć kroszonki zdobione koralikami, cekinami, suszonymi kwiatkami, papierem, oklejane nićmi, koronką, ziarenkami, czy wzbudzające co roku zachwyt jajka ażurowe. Na ekspozycji przygotowano również specjalny kącik dla dzieci, gdzie będą mogły pokolorować swoje własne papierowe jajko. Wystawę „Górnośląskie kroszonki 2025” można oglądać od 6 do 30 kwietnia 2025 r.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

czas trwania: 6 kwietnia – 30 kwietnia 2025
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową

Wystawa czasowa „Górnośląskie kroszonki 2025” została zorganizowana przy udziale gminy Bytom.

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza