Bytom: Kaszubske betlejki na Ślōnsku
Zamiast żłóbka – muszla, zamiast stajni – łodzie… Zamiast darów Trzech Króli-ryby… Ale co w szopce robi Posejdon? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na wystawie “Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby” Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ekspozycji towarzyszy szum fal i krzyk mew oraz dźwięk kaszubskich kolęd… Piasku i sieci rybackich na ekspozycji też nie brakuje…
Ryby zamiast baranków? Rybacy zamiast pasterzy? „Szlakiem polskiej szopki. Kaszuby” to tytuł świątecznej wystawy, którą można zwiedzać od 13 grudnia br. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu proponuje zwiedzającym podróż na Kaszuby. Mieszkańcy Śląska najczęściej wyjeżdżają nad morze zimą, nie mają więc okazji żeby zobaczyć kaszubskiej szopki w jej „naturalnym środowisku”. Do przygotowania tegorocznej ekspozycji zainspirował nas pomysł Muzeum Helu. Placówka w czasie pandemii wypożyczała szopki do innych miejsc. Była to tzw. „wędrująca szopka”. mówi dr Daria Misiak, kuratorka wystawy.
Szopki kaszubskie są wyjątkowe i zdecydowanie różnią się od naszych śląskich betlejek. W aranżacji scen Bożego Narodzenia pojawiają się rybacy, sieci, mewy, foki, delfiny i oczywiście łodzie, które są scenografią dla biblijnej sceny narodzin Jezusa. Można też zobaczyć Posejdona albo Jezusa we wnętrzu muszli perłopława. Inscenizacje scen Bożego Narodzenia są przeróżne. Mamy Świętą Rodzinę płynącą łodzią, jak i łódź przewróconą symbolizującą stajenkę. Wśród darów składanych Dzieciątku są w przeważającej ilości ryby. Jednym z najciekawszych obiektów jest „Pokłon Trzech Króli” zaaranżowany pod kopułą z morskiej fali, nad którą widnieje złota gwiazda. Wygląda to trochę tak, jakby pokłon składało również samo morze. Na wystawie są także szopki w formie karuzeli i pozytywki – mówi dr Daria Misiak. Zwiedzaniu ekspozycji towarzyszy szum fal.
Na ekspozycji można zobaczyć niemal czterdzieści szopek kaszubskich wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Helu, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach i Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku. Podczas zwiedzania można usłyszeć nagrania kolęd z kolekcji Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
czas trwania: 13 grudnia 2024 – 2 lutego 2025
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: dr Daria Misiak