Aleksander Lubina: Kto się boi Olgi Tokarczuk?
Ile czasu trzeba, żeby poklaskać po piosence Hero? Poklaszczemy, poklaszczemy, i od klaskania obrzmiałym prawicami przyłożymy do pieca węgiel z Ukrainy lub Mozambiku.
Ile czasu trzeba, żeby zobaczyć 50 piłek wkopanych do bramek dla bawarskiego klubu? Z Powtórkami, aż do samouwielbienia narodowego to ile?
Ilu Noblistów wymienisz? No ilu? I co o nich powiesz?
W 1980 zamilczano Nobla Czesława Miłosza. Ale to był rok 1980!
W niedobrych czasach komunistycznych pod butem czerwonych.
W 2019 reprezentująca Polskę Viki Gabor zwyciężyła w Gliwicach w konkursie Eurowizji Junior. Zaśpiewała Superhero – piosenkę z ekologicznym przesłaniem. Polska drugi raz z rzędu zwyciężyła w Eurowizji, co nigdy, a to nigdy wcześniej nie udało się innemu krajowi. Rok wcześniej wygrała Roksana Węgiel. Oh, Roxi!
Premier Morawiecki, który oglądał historyczne wydarzenie na miejscu napisał na Facebooku , że dla niego był to świetny czas, który mógł spędzić ze swoimi dziećmi.
“To wspaniałe zwycięstwo Viki Gabor przejdzie do historii Junior Eurovision Song Contest, a dla mnie to także świetny czas, który mogłem spędzić z moimi kochanymi Dziećmi ” – napisał na Facebooku Morawiecki.”Dawno nie widziałem w ich oczach takiego zachwytu jak podczas energetycznego występu Viki i jej Zespołu”.
Wcześniej zawyrokował, że Wiktoria Gabor odniosła zwycięstwo w wielkim stylu na oczach całego świata. Przekazał gratulacje “dla naszej młodej, ale już wielkiej artystki”.
“Viki Gabor najlepsza w Europie! Wiktoria odniosła zwycięstwo w wielkim stylu na oczach całego świata. Serdeczne gratulacje dla naszej młodej, ale już wielkiej Artystki!” – napisał szef rządu.
Brawo Viki Gabor, brawo premier. Premier z narodem.
Kto wygrywa, ten nasz. Który nasz przegrywa – tego krzywdzą. Może by nie krzywdzili, gdyby nie grał w niemieckim klubie.
Ponieważ Robert Lewandowski na skutek… nie otrzymał Złotej Piłki, chociaż mu się należała po trzecim miejscu Deyny w 1974 (srebrny medal reprezentacji w Niemczech – przyjęcie u tow. Gierka) i Bońka (srebrny medal reprezentacji w Hiszpanii – przyjęcie u gen. Jaruzelskiego) w 1982. Lewandowski strzelił przecież 50 bramek. Zasłużył na przyjęcie u premiera, a nawet prezydenta.
Przemilcza się klasyfikację punktową UEFA za eliminacje ME 2020, gdzie napastnika Bayernu wyprzedza Bednarek, Krychowiak i Glik, a Lewandowski jest na 177 miejscu.
https://de.uefa.com/uefaeuro-2020/performancezone/#/
No i ta piłka niewygodna… Przemilcza się apel Megan Rapinoe – zdobywczyni Złotej Piłki 2019 (dwukrotnej mistrzyni świata, wicemistrzyni świata, złotej medalistki olimpijskiej). Apel do Messiego. Ronaldo i Ibrahimowicza o wsparcie w walce przeciwko rasizmowi i homofonii.
No to przemilczmy sobie też Nobla Olgii Tokarczuk, bo Nobel wiadomo…
Tyle tylko, że Tokarczuk zbiera laury od 26 lat:
1993 Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za Podróż ludzi Księgi
1996 Paszport „Polityki”
1997 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za Prawiek i inne czasy
1997 Nagroda Fundacji im. Kościelskich
1999 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za Dom dzienny, dom nocny
1999 Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta
2002 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za książkę Gra na wielu bębenkach
2005 Honorowa Obywatelka Miasta i Gminy Bardo
2008 Nagroda Literacka „Nike” za powieść Bieguni
2008.10.05 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za powieść Bieguni
2008 Nagroda im. Samuela B. Lindego, polsko-niemiecka nagroda przyznawana przez władze partnerskich miast: Torunia i Getyngi
2009 Honorowa obywatelka Nowej Rudy
2010 Nominowana do Nagrody Literackiej Nike za “Prowadź swój pług przez kości umarłych”
2013 Nagroda Vilenica, międzynarodowa, przyznawana pisarzom z Europy Środkowej
2014 Dolnośląska Nagroda Kulturalna „Silesia” Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
2015 Nagroda Literacka „Nike” za Księgi Jakubowe
2015 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za Księgi Jakubowe
2015 Międzynarodowa Nagroda Mostu miast Görlitz i Zgorzelec
2016 „Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha”, wyróżnienie Rady Miejskiej Wałbrzycha.
2017.01 Międzynarodowa Nagroda Literacka Samorządu Sztokholmu za Księgi Jakubowe
2017.05.27 Gwiazda w Alei Gwiazd Literatury przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim
2017.09.10 Nagroda IX Kongresu Kobiet, Poznań
2018.04.21 Nagroda Polcul Foundation „za działalność społeczną w dziedzinie kultury na Dolnym Śląsku”
2018.05.22 Nagroda The Man Booker International Prize 2018 za książkę Bieguni (Flights) Fitzcarraldo Editions, tł. Jennifer Croft
2019.06.24 Honorowa obywatelka Wrocławia
2019.07.08 Nagroda Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski za Księgi Jakubowe
2019.10.10 Nagroda Nobla w dziedzinie literatury za 2018, za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. (Wiki)
Dlaczego literackiej noblistki Olgi Tokarczuk nie ma w TVP? Może warto byłoby się w tej jakże opiniotwórczej telewizji zastanowić, czy Tokarczuk kroczy drogą wyznaczoną w powieści Mommsena, Undset, Faulknera,Prusa, a może raczej Tomasza Manna, Reymonta, Singera, Canettiego Márqueza. Wytycza Olga Tokarczuk drogę literaturze i myśleniu jak Woolf, Joyce, Gide?
No, tak, żeby rozmawiać z Tokarczuk, należy ją przeczytać. A tu klops, bo już chociażby tylko Bieguni, Księgi Jakubowe, Opowiadania bizarne, Podróż ludzi Księgi i Prawiek to około 1800 stronic napisanych piękną polszczyzną, lśniących kunsztem stylistycznym, błyszczącą perłami leksykalnymi, iskrzącą się pojęciami wprowadzonymi i wskrzeszonymi. Nie dla lepszego sortu.
No i jeszcze jedno, trzeba się przestać bać, że Noblistka, zaproszenia do TVP nie przyjmie.
Foto tytułowe: Olga Tokarczuk, fot. Borys Nieśpielak / DeFacto, CC BY-SA 4.0