Aleksander Lubina: Kto się boi Olgi Tokarczuk?

Ile czasu trzeba, żeby poklaskać po piosence Hero? Poklaszczemy, poklaszczemy, i od klaskania obrzmiałym prawicami przyłożymy do pieca węgiel z Ukrainy lub Mozambiku.

Ile czasu trzeba, żeby zobaczyć 50 piłek wkopanych do bramek dla bawarskiego klubu? Z Powtórkami, aż do samouwielbienia narodowego to ile?

Ilu Noblistów wymienisz? No ilu? I co o nich powiesz?

W 1980 zamilczano Nobla Czesława Miłosza. Ale to był rok 1980!

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W niedobrych czasach komunistycznych pod butem czerwonych.

W 2019 reprezentująca Polskę Viki Gabor zwyciężyła w Gliwicach w konkursie Eurowizji Junior. Zaśpiewała Superhero – piosenkę z ekologicznym przesłaniem. Polska drugi raz z rzędu zwyciężyła w Eurowizji, co nigdy, a to nigdy wcześniej nie udało się innemu krajowi. Rok wcześniej wygrała Roksana Węgiel. Oh, Roxi!

Premier Morawiecki, który oglądał historyczne wydarzenie na miejscu napisał na Facebooku , że dla niego był to świetny czas, który mógł spędzić ze swoimi dziećmi.

“To wspaniałe zwycięstwo Viki Gabor przejdzie do historii Junior Eurovision Song Contest, a dla mnie to także świetny czas, który mogłem spędzić z moimi kochanymi Dziećmi ” – napisał na Facebooku Morawiecki.”Dawno nie widziałem w ich oczach takiego zachwytu jak podczas energetycznego występu Viki i jej Zespołu”.

Wcześniej zawyrokował, że Wiktoria Gabor odniosła zwycięstwo w wielkim stylu na oczach całego świata. Przekazał gratulacje “dla naszej młodej, ale już wielkiej artystki”.
“Viki Gabor najlepsza w Europie! Wiktoria odniosła zwycięstwo w wielkim stylu na oczach całego świata. Serdeczne gratulacje dla naszej młodej, ale już wielkiej Artystki!” – napisał szef rządu.

Dej pozōr tyż:  Ożywienie We Ślōnsku

Brawo Viki Gabor, brawo premier. Premier z narodem.

Kto wygrywa, ten nasz. Który nasz przegrywa – tego krzywdzą. Może by nie krzywdzili, gdyby nie grał w niemieckim klubie.

Ponieważ Robert Lewandowski na skutek… nie otrzymał Złotej Piłki, chociaż mu się należała po trzecim miejscu Deyny w 1974 (srebrny medal reprezentacji w Niemczech – przyjęcie u tow. Gierka) i Bońka (srebrny medal reprezentacji w Hiszpanii – przyjęcie u gen. Jaruzelskiego) w 1982. Lewandowski strzelił przecież 50 bramek. Zasłużył na przyjęcie u premiera, a nawet prezydenta.

Przemilcza się klasyfikację punktową UEFA za eliminacje ME 2020, gdzie napastnika Bayernu wyprzedza Bednarek, Krychowiak i Glik, a Lewandowski jest na 177 miejscu.

https://de.uefa.com/uefaeuro-2020/performancezone/#/

No i ta piłka niewygodna… Przemilcza się apel Megan Rapinoe – zdobywczyni Złotej Piłki 2019 (dwukrotnej mistrzyni świata, wicemistrzyni świata, złotej medalistki olimpijskiej). Apel do Messiego. Ronaldo i Ibrahimowicza o wsparcie w walce przeciwko rasizmowi i homofonii.

No to przemilczmy sobie też Nobla Olgii Tokarczuk, bo Nobel wiadomo…

Tyle tylko, że Tokarczuk zbiera laury od 26 lat:

  1993 Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za Podróż ludzi Księgi

  1996 Paszport „Polityki”

  1997 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za Prawiek i inne czasy

  1997 Nagroda Fundacji im. Kościelskich

  1999 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za Dom dzienny, dom nocny

  1999 Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta

  2002 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za książkę Gra na wielu bębenkach

Dej pozōr tyż:  Ożywienie We Ślōnsku

  2005 Honorowa Obywatelka Miasta i Gminy Bardo

  2008 Nagroda Literacka „Nike” za powieść Bieguni

  2008.10.05 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za powieść Bieguni

  2008 Nagroda im. Samuela B. Lindego, polsko-niemiecka nagroda przyznawana przez władze partnerskich miast: Torunia i Getyngi

  2009 Honorowa obywatelka Nowej Rudy

  2010 Nominowana do Nagrody Literackiej Nike za “Prowadź swój pług przez kości umarłych”

  2013 Nagroda Vilenica, międzynarodowa, przyznawana pisarzom z Europy Środkowej

  2014 Dolnośląska Nagroda Kulturalna „Silesia” Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

  2015 Nagroda Literacka „Nike” za Księgi Jakubowe

  2015 Nagroda Literacka „Nike” Czytelników za Księgi Jakubowe

  2015 Międzynarodowa Nagroda Mostu miast Görlitz i Zgorzelec

  2016 „Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha”, wyróżnienie Rady Miejskiej Wałbrzycha.

  2017.01 Międzynarodowa Nagroda Literacka Samorządu Sztokholmu za Księgi Jakubowe

  2017.05.27 Gwiazda w Alei Gwiazd Literatury przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim

  2017.09.10 Nagroda IX Kongresu Kobiet, Poznań

  2018.04.21 Nagroda Polcul Foundation „za działalność społeczną w dziedzinie kultury na Dolnym Śląsku”

  2018.05.22 Nagroda The Man Booker International Prize 2018 za książkę Bieguni (Flights) Fitzcarraldo Editions, tł. Jennifer Croft

  2019.06.24 Honorowa obywatelka Wrocławia

  2019.07.08 Nagroda Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski za Księgi Jakubowe

  2019.10.10 Nagroda Nobla w dziedzinie literatury za 2018, za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. (Wiki)

Dej pozōr tyż:  Ożywienie We Ślōnsku

Dlaczego literackiej noblistki Olgi Tokarczuk nie ma w TVP? Może warto byłoby się w tej jakże opiniotwórczej telewizji zastanowić, czy Tokarczuk kroczy drogą wyznaczoną w powieści Mommsena, Undset, Faulknera,Prusa, a może raczej Tomasza Manna, Reymonta, Singera, Canettiego Márqueza. Wytycza Olga Tokarczuk drogę literaturze i myśleniu jak Woolf, Joyce, Gide?

No, tak, żeby rozmawiać z Tokarczuk, należy ją przeczytać. A  tu klops, bo już chociażby tylko Bieguni, Księgi Jakubowe, Opowiadania bizarne, Podróż ludzi Księgi i Prawiek to około 1800 stronic napisanych piękną polszczyzną, lśniących kunsztem stylistycznym, błyszczącą perłami  leksykalnymi, iskrzącą się pojęciami wprowadzonymi i wskrzeszonymi. Nie dla lepszego sortu.

No i jeszcze jedno, trzeba się przestać bać, że Noblistka, zaproszenia do TVP nie przyjmie.

Foto tytułowe: Olga Tokarczuk, fot. Borys Nieśpielak / DeFacto, CC BY-SA 4.0

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; publicysta, pisarz, moderator procesów grupowych, edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza