Złoty certyfikat i obraz Jarka Kassnera dla Joachima Dronia

Joachim Dronia, wywodzący się z Blachowni (dzisiaj dzielnica Kędzierzyna-Koźla), a mieszkający na stałe w Niemczech, dał się już wielokrotnie poznać jako promotor śląskiej kultury. Dzięki jego wsparciu książki po śląsku (“Godniŏ Pieśń” Charlesa Dickensa i “Wiersze i śpiywki Roberta Burnsa“) trafiły na kilkanaście uniwersytetów na świecie (m.in. w Oxfordzie, Pittsburghu, Wiedniu czy Skopje) oraz Polsce (tutaj książka Rafała Szymy “Leanderka“). Kiedy wydawnictwo Silesia Progress – dzięki wsparciu Jarosława Kassnera – który na ten cel przekazał obraz “Mneme – Canon Silesiae”, ogłosiło program 200 książek dla 50 bibliotek na Górnym Śląsku, także nie trzeba było długo czekać na odzew pana Joachima. Zakupił cały pakiet, w którym 50 wybranych bibliotek otrzyma książki zarówno po śląsku (wspomniane już wcześniej “Wiersze i śpiywki Roberta Burnsa” i “Godniŏ Pieśń” Charlesa Dickensa) jak i o Śląsku (“Hanyskę” Heleny Buchner i “Dziedzictwo” Evy Tvrdej).

W poniedziałek Joachim Dronia zawitał do wydawnictwa odebrać zasłużoną nagrodę: złoty certyfikat “Mecynasa Ślōnskij Gŏdki” oraz obraz Jarosława Kassnera “Mneme”. Jak powiedział, wspiera promocję śląskiej kultury, bo Śląsk nosi w sercu i w ten sposób chce, aby inni także mogli się tym regionem oraz naszōm gŏdkōm zachwycić. Radości nie kryli także Jarosław i Monika Kassnerowie, widząc że obraz “Mneme”, czyli po grecku pamięć, przyczynił się do pamiętania o śląskiej kulturze i tak wydatnego jej wsparcia.

Dej pozōr tyż:  Hart Wegner: Off Paradise – cz.1

Więcej o programie i pełen spis dotychczasowych donatorów znajdziecie na stronie wydawnictwa.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza