Zasady papieża Franciszka
Papież Franciszek ogłosił 8 maja 2019 nowe zasady dotyczące zgłaszania nadużyć seksualnych w kościele katolickim. Papież po raz pierwszy nakazuje wszystkim diecezjom utworzenie systemów zgłaszania nadużyć i ukrywania.
Nowe przepisy wymagają, aby wszystkie diecezje katolickie na całym świecie posiadały „publiczny i dostępny” system zgłaszania nadużyć do 1 czerwca 2020 roku.
Nowe normy obejmują procedurę wewnętrzną Kościoła katolickiego, a nie kwestię zgłaszania nadużyć lub zatuszowania władzom cywilnym i stanowią odgórne nakaz, który muszą przestrzegać wszystkie diecezje.
Zgodnie z nowymi zasadami dochodzenia oparte o wiarygodne doniesienia o wykorzystywaniu seksualnym muszą zostać zakończone w ciągu 90 dni.
Czołowy oficjalny watykański kard. Marc Ouellet powiedział Osservatore Romano, że istotne jest to, że „oprócz nadużyć wobec nieletnich i bezbronnych dorosłych, zgłaszane są również nękanie lub nadużywanie władzy”.
Wcześniej w Kościele katolickim nie istniał jednolity, uniwersalny system zgłaszania i badania zarzutów nadużyć.
Nowe zasady zostały określone w liście apostolskim, zwanym „Motu Proprio”*, wydanym osobiście przez papieża Franciszka.
Chociaż normy stanowią ważne wyjaśnienie procedur, których należy przestrzegać, to nic nie mówią o tym, co dzieje się z kapłanem lub biskupem, który łamie te zasady.
(List apostolski “Motu Proprio” Vos estis lux mundi Ojca Świętego Franciszka)
Foto tytułowe: Bradley Weber [CC BY 2.0], Wikimedia Commons