Zakładowy Dom Kultury w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa rozpoczyna realizację nowego projektu społecznego – rusza Zakładowy Dom Kultury. W jego ramach różnego rodzaju organizacje, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność zbieżną z zadaniami Muzeum będą mogły nieodpłatnie korzystać z wybranych przestrzeni w instytucji.

Genezę pomysłu wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum: Zakładowy Dom Kultury w swojej idei nawiązuje do domów kultury prowadzonych niegdyś przez zakłady pracy. Podobnie ma dawać przestrzeń do aktywności, spotkań i rozwijania zainteresowań. Jest to forma współpracy, w której Muzeum Hutnictwa nieodpłatnie udostępnia swoje przestrzenie. W zamian podmioty z nich korzystające prezentują swoją ofertę bądź aktywności podczas wydarzeń organizowanych w Muzeum. Ta forma uspołeczniania naszej działalności jest wdrożeniem jednej z rekomendacji jaka sformułowana została w ramach zrealizowanego przez nas w ubiegłym roku projektu pn. Oddział Od/nowa. Były to obszerne konsultacje społeczne, w których wzięło udział prawie 300 osób. Zmierzały do wspólnego wypracowania ze społecznością lokalną pomysłów na dalszy rozwój naszej instytucji.

Zakładowy Dom Kultury skierowany jest do osób fizycznych, jak i różnych organizacji zajmujących się prowadzeniem działalności edukacyjnej, artystycznej i upowszechniającej kulturę, historię, naukę oraz dziedzictwo kulturowe, zarówno to materialne jak i niematerialne. Aby móc wziąć udział w projekcie należy złożyć wniosek na przygotowanym formularzu. Nabór wniosków rozpoczyna się od dnia 5 czerwca i zakończony zostanie 19 czerwca br. W zależności od bieżących możliwości i potrzeb organizacyjnych Muzeum planowane jest ogłaszanie kolejnych naborów. Wnioski będą weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym. Udział w ich ocenie wezmą członkowie Społecznego Kolegium Doradczego, powołanego w Muzeum w kwietniu br. Z wybranymi wnioskodawcami podpisane zostaną umowy o współpracy, na podstawie których będą mogli nieodpłatnie korzystać z wybranych sal Muzeum. Będzie można z nich skorzystać w dniach i godzinach udostępnienia Muzeum dla zwiedzających, w tym także w weekendy, nie częściej jednak niż dwa razy w miesiącu i nie rzadziej niż trzy razy w roku kalendarzowym. W zamian za to podmiot korzystając z przestrzeni Muzeum zobowiązany będzie do aktywnego uczestnictwa w co najmniej jednym wydarzeniu organizowanym przez Muzeum, na przykład przygotowując prezentację swojej działalności.
Projekt Zakładowy Dom Kultury ma charakter pilotażowy i realizowany będzie do końca bieżącego roku z możliwością jego przedłużenia na kolejny rok kalendarzowy.

Dej pozōr tyż:  Gostyń: Sylwia Lipina – Śląsk w moich oczach

Wszystkie niezbędne dokumenty wraz z listą odpowiedzi na możliwe pytania dotyczące projektu dostępne są na stronie internetowej Muzeum: muzeumhutnictwa.pl

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W razie szczegółowych pytań zachęcamy również do kontaktu z p. Marleną Hermanowicz, kierownik Działu Edukacji i Interpretacji Dziedzictwa, tel. 32 704 76 35, e-mail: edukacja@muzeumhutnictwa.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza