Zabytkowa Kopalnia Ignacy z Grand Prix Europejskiej Nagrody Dziedzictwa

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została uhonorowana tytułem Grand Prix, zdobywając najwyższe wyróżnienie spośród wszystkich laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Dziedzictwa. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie, gdzie wyróżnienie z rąk Iliany Ivanovej, komisarz europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, odebrał Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika.

To najważniejsze europejskie wyróżnienie dla projektów z obszaru dziedzictwa kulturowego, współfinansowane z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, trafiło do rybnickiego zabytku, który znalazł się w gronie 26 laureatów z 18 krajów, wyróżnionych w kategorii konserwacji i adaptacji. Kopalnia Ignacy znalazła się także wśród pięciu projektów nagrodzonych tytułem Grand Prix.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku stanowi wzorcowy przykład rewitalizacji, odpowiadającej na wyzwania typowe dla obszarów górniczych. Projekt odznacza się holistycznym podejściem, dbałością o szczegóły oraz zaangażowaniem w zachowanie ruchomego dziedzictwa kulturowego, w tym maszyn parowych. Dzięki efektywnej komunikacji i aktywności lokalnej społeczności, rewitalizacja nie tylko przekształciła przestrzeń, ale także wzmocniła spójność społeczną i zredukowała wskaźniki przestępczości. Oddolny charakter tej inicjatywy uczynił ją akceleratorem zmian na poziomie regionalnym – podkreśla uzasadnienie Jury.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim, najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Bukareszcie, jako kulminacja Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego (#EuropeanHeritageSummit), który trwał od 6 do 8 października, pod patronatem Prezydenta Rumunii J. E. Klausa Iohannisa. Szczyt, współfinansowany przez Unię Europejską, zorganizowany został przez Europa Nostra we współpracy z rumuńskimi organizacjami i partnerami zajmującymi się dziedzictwem.

Dej pozōr tyż:  28. Gala wręczenia nagród HANYSY 2024

Współgospodarzami wydarzenia byli komisarz europejska Iliana Ivanova oraz prezydent wykonawczy Europa Nostra Hermann Parzinger. Ceremonię prowadziła Sneška Quaedvlieg-Mihailovic, Sekretarz Generalna federacji Europa Nostra.

„Dawny zakład przemysłowy został ponownie oddany w ręce mieszkańców, którzy przez wiele lat walczyli o to miejsce za pośrednictwem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy” – mówi Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika. „Dziś nasza Hoymgruba to obiekt kultury, nauki i rekreacji, wspierający integrację społeczną. Dwudziestoletni proces rewitalizacji obejmował pracę aktywistów na rzecz zwiększenia świadomości społecznej oraz sukcesywną renowację, zakończoną w 2022 roku dzięki wsparciu Miasta Rybnika oraz funduszom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego” – dodaje.

Odsłonięcie tablicy Europejskiej Nagrody Dziedzictwa w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się 7 grudnia podczas Europejskiej Barbórki – informuje Marek Gołosz, Dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wydarzenie połączone będzie z prezentacją innego wyróżnienia – Zabytku Zadbanego, nagrody przyznanej niedawno przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Uroczystość, pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, stanowić będzie zwieńczenie wyjątkowego roku dla śląskiego i polskiego dziedzictwa kultury przemysłowej.

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza