Zabytkowa Kopalnia Ignacy podsumowała rok 2023

Rybnicki zabytek techniki miniony rok przepracował na pełnych obrotach. W 2023 roku dawną kopalnię Hoym odwiedziło 41.987 gości, o 13% więcej niż w 2022 roku.

Zwiedzający korzystali tu z interaktywnych wystaw, pokazów maszyny parowej, czy odpoczywali na industrialnym placu zabaw. Kopalnia zorganizowała ponad 70 wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Intensywny rok zakończyła przyjęciem w poczet Śląskiej Organizacji Turystycznej oraz rozpoczęciem procesu współprowadzenia instytucji przez Województwo Śląskie.

Kopalnię zwiedzali zarówno klienci grupowi, jak i indywidualni. Ci pierwsi zorganizowani przeważnie w formie wycieczki szkolnej. Drudzy to turyści korzystający z uroków Krainy Górnej Odry, jak i weekendowi zwiedzający, szukający sposobu na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Ponad 80% gości Zabytkowej Kopalni Ignacy stanowili mieszkańcy województwa śląskiego. Pojawili się również zagraniczni zwiedzający, z takich krajów jak m.in.: Niemcy, Czechy, Anglia, Francja, USA, Australia, Bułgaria, Szwecja, Estonia, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Macedonia, Malta, Iran, Indie, Tajlandia, czy Meksyk.

Duży wybór atrakcji dla rodzin oraz pasjonatów dziedzictwa przemysłowego, a także przystępność cenowa, głównie te dwa czynniki w ocenie zwiedzających najbardziej zachęcały do odwiedzenia rybnickiego zabytku techniki.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W minionym roku instytucja zorganizowała 74 wydarzenia, w tym zarówno kameralne spotkania, jak i spektakularne imprezy plenerowe. Kontynuowała rozpoczęte wcześniej cykle (HOYM Industry FEST, Kopalnia Bajtów) oraz zapoczątkowała nowe (Dzień Nauki Polskiej, Śląski Piknik Historyczny, Wagaruj z Ignacym, Dzień Ratownictwa, czy wakacyjne Muzyczne Piątki). Kolejny rok z rzędu w zabytkowych murach dawnej kopalni Hoym gościł Rybnik Foto Festival. Debiutował FINEness Art Festiwal – międzynarodowa impreza upowszechniająca sztuki plastyczne, głównie akwarelę. Dużą popularnością cieszyły wystawy modelarskie oraz pokazy ptaków egzotycznych, w tym tak bardzo związanych z górnictwem kanarków.

Dej pozōr tyż:  Chorzów: Muzeum Hutnictwa powołuje społeczne kolegium doradcze

Jak co roku hucznie obchodzono Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – INDUSTRIADĘ. To jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń upowszechniających dziedzictwo przemysłowego Starego Kontynentu. W tym roku Zabytkowa Kopalnia Ignacy jako jedyny obiekt Szlaku Zabytków Techniki otworzył festiwal już w piątkowy wieczór. Była to doskonała okazja, by świętować razem z zespołem Big Cyc jego 35-lecie działalności artystycznej. Ekipa rodem z industrialnej Łodzi wykonała swój utwór „Rudy się żeni” w towarzystwie górniczej orkiestry dętej „Marcel”. Wśród innych, wartych zapamiętania momentów należy wspomnieć o przemarszu animatronicznej tyranozaura w ramach „Niedzieli z prehistorią”. Nowatorskim przedsięwzięciem był eksperymentalny koncert Bartłomieja Talagi, który podczas 7. edycji HOYM Industry FEST zaprezentował muzykę elektroniczną w wykorzystaniem dźwięków generowanych na żywo przez parową maszynę wyciągową szybu Kościuszko.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to instytucja kultury samorządu Miasta Rybnika. Działa na terenie dawnej kopalni Hoym, jednej z najstarszych na Górnym Śląsku. Kilkuletni proces rewitalizacji zabytku zakończył się w 2022 roku. Dziś instytucja realizuje zadania związane z m.in. upowszechnianiem dziedzictwa przemysłowego, edukacją naukową, czy rekreacją. Ogłoszona najlepszą przestrzenią publiczną zabytku 2022 według Towarzystwa urbanistów Polskich.

TOP wydarzeń:

Wydarzenia najpopularniejsze:

 1. INDUSTRIADA – 6500 uczestników
 2. Śląski Piknik Historyczny: jak za starej Polski – 2000 uczestników
 3. Wystawa kanarków i ptaków egzotycznych – 1255
INDUSTRIADA – fot. Ł. Materzok

Najbardziej industrialne wydarzenia:

 1. INDUSTRIADA
 2. ROW 577
 3. Podróżuj z Ignacym – Szlakiem Pary

 

Wydarzenia muzyczne:

 1. Koncert Big Cyc
 2. Koncert Europejski z Beethovenem i Knipplem
 3. HOYM Industry FEST: koncerty ARRM, SmoGGG, Rozmazani, Doctor Visor, Bartłomiej Talaga
Dej pozōr tyż:  Katowice: Teatr Korez w marcu
Big Cyc na Hoymie

Wydarzenia popularyzujące naukę i technikę:

 1. 550. urodziny Kopernika na Hoymie
 2. Człowiek-Maszyna. Rodzinne warsztaty naukowe
 3. Kopalnia Bajtów 3

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza