Z Henrykiem Wańkiem po Śląsku podróż magiczna z książkami kilkoma

Czytanie Wańka zacząłem przeszło dwadzieścia lat temu od książki: Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca: 1257-1957. To pięć esejów, które nie tylko nadały głębszych znaczeń obrazowi Śląsko-Silesia-Schlesien, ale też pozwoliła mi pojmować Śląsk kilkoma językami.

Następnie przyszło zachwycenie, zadurzenie, zachłyśnięcie się Końcem Śląska. Finis Silesiae Henryka Wańka to spotkanie, jakby ten i ów chciał, nie tyle między dwoma państwami, co zanikanie  krainy dzielonej na państwa według zasad podziału Afryki kolonialnej.

Potem przyszedł czas na Hermesa w górach śląskich. Ciąg dalszy niekończącej się opowieści o Śląsku.  Ostatnio przypomniałem sobie  Cmentarz nieśmiertelnych i Jak Johannes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o Księżyc.

Zapraszam do lektury i rozmowy.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Henryk Waniek  ukończył szkołę podstawową i liceum sztuk plastycznych. Podczas studiów w  tychże Katowicach  uwagę skierował ku obszarom fantastycznym, magicznym, ku alchemii. W roku 1970 uzyskał dyplom z plakatu. Po studiach  krótko pracował jako nauczyciel w liceum plastycznym i w filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W roku 1976 był stypendystą Rządu Włoskiego w latach 1976-1977 otrzymał stypendium The Kosciuszko Foundation. Henryk Waniek spełnia  się głównie w malarstwie olejnym i rysunku.

Prace Wańka  od roku 1967 są prezentowane na wielu  się wystawach w  kraju  i za granicą.

(Za Wikipedia)

Indywidualnie: między innymi w Galerii Zapiecek w Warszawie, w Bratysławie, Katowicach, Krakowie, w BerlinieDüsseldorfieBielsku-BiałejJaworznieKielcachKłodzkuLipsku, LublinieŁodziOlsztyniePłockuPoznaniuSzczecinieToruniuWałbrzychuWrocławiu, Zamościu.

Dej pozōr tyż:  RAŚ Racibórz do Prezydenta Miasta o Dzień Flagi Śląskiej

W wystawach zbiorowych:

między innymi w Berlinie, Częstochowie, Jeleniej Górze, Katowicach, Szczecinie i Warszawie, w BaltimoreBrukseliDarmstadtDortmundzieDüsseldorfieEssenHamburguKiloniiKladnie,

Kolonii, Krakowie, LondynieLyonieMalmö, MentonMonachiumOstrawieParyżuSanta BarbaraSztokholmieTrewirzeToruniuWiedniu i Zakopanem.

Prace Henryka Wańka znajdują się w  zbiorach między innymi: Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Bydgoszczy, Muzeum w Wałbrzychu, Gliwicach. Chorzowie, Siemianowicach, Zabrzu, Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Landskrona Museum, Muzeum Polskiego w  Rapperswilu, Marble Gallery (Londyn), The Kosciusko Foundation.

Książki związane z Śląskiem, które należy przeczytać (wybór sentymentalny):

Dziady berlińskie, Warszawa 1984 (drugi obieg), wyd. 2 popr., Wrocław 1999; Hermes w  Górach Śląskich, Wrocław 1994, wyd. 2, Wrocław 1996;  Opis podróży mistycznej z  Oświęcimia do Zgorzelca, Kraków 1996; Finis Silesiae, Wrocław 2004 ​; Waniek H., Sprawa Hermesa, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2007; Notatnik i modlitewnik drogowy, Szczecin 2013; Jak Johannes Kepler jadąc do Żagania na Śląsku zahaczył o księżyc, Kotórz Mały, wydawnictwo Silesia Progress,  2015; Waniek H., Cmentarz nieśmiertelnych, Wrocław: Ośrodek Kultury i Sztuki Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, 2015;   Obcy w kraju urodzenia, Kotórz Mały, wydawnictwo Silesia Progress   2016, ​

Dej pozōr tyż:  Gabriela Szewiola: Listy z południa

Za swoje dzieła, artysta zarówno w kraju jak i za granicą otrzymał wiele nagród, między innymi: 1974 – Prix national na Biennale Internationale de Peinture, Cagnes-sur-Mer; 1981 – Nagroda Plakat Roku, Warszawa; 1982 – Nagroda Silver Hugo za plakat filmowy na International Film Festival, Chicago; 1997 – Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego – za książki: Hermes w Górach ŚląskichOpis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957 i Pitagoras na trawie; 1999 – Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii (Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen), Hannover – za książkę Opis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957; 2004 – Finał Nagrody Literackiej Nike za książkę Finis Silesiae; 2005 – Dolnośląska Nagroda Literacka „Laur” – za książkę Finis Silesiae; 2005 – Nagroda miesięcznika „Śląsk” „Śląski Orzeł” – za książkę Finis Silesiae; 2007 – Nagroda im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt” – za książkę Finis Silesiae

Za  działalność na rzecz Śląska oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej, 4 kwietnia 2005 Henryk Waniek odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a  w  2007 r. otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.   (wiki)




Przykłady obrazów Henryka Wańka.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza