Wyniki spisu w Rep. Czeskiej: przybywa Ślązaków
Czeski Urząd Statystyczny przedstawił dzisiaj pierwsze wyniki Spisu Powszechnego z 2021 roku na terenie Republiki Czeskiej. Z punktu widzenia Ślązaków oczywiście najważniejsze dane dotyczyły narodowości, a przedstawione wyniki pokazują pozytywny trend: w Republice Czeskiej przybywa Ślązaków!
Narodowość śląską jako jedyną podało 12.451 osób i jest to ponad 200 deklaracji więcej niż w spisie z 2011 roku. Ogromny przyrost nastąpił także w podwójnych deklaracjach spisowych, gdzie narodowość śląską, jaką jedną z dwóch podało 18.453 osób.
Narodowość śląską podawano łącznie z narodowością:
- czeską: 12.514 osób
- morawską: 4696 osób
- polską: 547 osób
- niemiecką: 476 osób
- słowacką: 110 osób
- europejską: 95 osób
- romską: 11 osób
- ukraińską: 2 osoby
- rosyjską: 2 osoby
Łącznie narodowość śląską w Republice Czeskiej podało 30.904 osoby.
Co ciekawe, narodowość śląska, jest jedyną z tradycyjnych narodowości w Republice Czeskiej, której nie ubywa w porównaniu ze spisem z 2001 roku. Największe procentowe spadki w ostatnich dwudziestu latach zanotowały narodowości romska, niemiecka i polska.
Spis z 1991 roku był przeprowadzany inną metodologią, gdyż narodowość śląska i morawska była w katalogu odpowiedzi podpowiadana na równi z czeską. W spisach przeprowadzanych od 2001 roku wszystkie narodowości inne niż czeska należy wybrać samemu. Te porównanie jest szczególnie ważne w kontekście oczekiwania na wyniki spisu w Polsce, gdzie w 2021 roku dokonano zmian w katalogu odpowiedzi i dopisano listę mniejszości z polskiej ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych (11 opcji, w tym niemiecka, ukraińska, czeska, słowacka, romska, karaimska), a Ślązacy swoją narodowość mogli deklarować dopiero po zaznaczeniu opcji INNA.
Najwięcej narodowości śląskiej w Republice Czeskiej odnotowano w Kraju Morawsko-Śląskim obejmującym m.in. takie miasta jak Ostrawa, Opawa, Jablunkov, Karwina. Kolejnym jest Kraj Ołomuniecki, w granicach którego znajduje się m.in. śląski powiat Jeseniki. Na trzecim miejscu Praga, w której narodowość śląską jako jedyną zadeklarowało 289 osób. Bardzo dokładne dane z Republiki Czeskiej zostaną z czasem udostępnione do poziomu pojedynczych miejscowości.
Ilość deklaracji śląskich może jeszcze nieznacznie wzrosnąć, gdyż Czeski Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dla 10 największych narodowości, a mogą pojawić się kolejne podwójne deklaracje, w których śląska będzie składową, np. w roku 2011 stwierdzono deklaracje śląsko-żydowskie.
Zbiorcze dane z polskiego spisu powszechnego oczekiwane są dopiero w drugiej połowie 2022 roku.
Źródło: https://www.czso.cz/csu/scitani2021/narodnost
W kraju morawsko-śląskim jest 3,35% morawian i ślązaków. To chyba trochę mało? Ciekawe co się kryje w tych “nieokreślonych” – ponad 31%!
Mam podobne, bardzo ambiwalentne odczucia. Na fali dekomunizacji w 1991r ludzie określili swoją etniczność / narodowość w sposób chyba najbardziej nieskrępowany. Spis z 2011 z 2,6 mln obywateli, którzy woleli pominąć ten fragment ankiety lub nie zostali spytani już zakrawa na farsę. W 2021r ta farsa postępuje i jest już 3,2 mln. Wynika z tego , że na Morawach w trzydzieści lat liczba populacji deklarującej pochodzenie morawskie spadła czterokrotnie. Dlaczego? Jest to możliwe?