Wielotysięczny protest przeciwko zniewoleniu kobiet w Katowicach! [FOTORELACJA]

W piątkowy wieczór w Katowicach odbyła się demonstracja przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Kilka tysięcy protestujących spod biura Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Warszawskiej udało się pod katedrę.

Komentarz:

Nie spodziewali się chyba politycy Prawa i Sprawiedliwości (bo przecież Trybunał Konstytucyjny trudno posądzić o niezależność), że wywołają taki gniew wśród tysięcy obywatelek i obywateli Polski. Na protest w niemrawych zazwyczaj Katowicach przyszły tysiące ludzi. Według danych policji 7000! Grzecznie już było. Wykrzyczeliśmy swoje wkurwienie. Tak rozzłoszczonego tłumu jeszcze nie widziałem. Ale czy powinienem się dziwić? Czwartkowa decyzja Trybunału Konstytucyjny to bezpardonowy atak na wolność i cielesność kobiet. Skala protestów budzi nadzieję!

 

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tychy: O górnośląskich i zagłębiowskich Żydach w Muzeum Miejskim

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Jedyn kōmyntŏrz ô „Wielotysięczny protest przeciwko zniewoleniu kobiet w Katowicach! [FOTORELACJA]

 • 25 paździyrnika 2020 ô 21:58
  Permalink

  Czym sie dziwicie, uswiadoncie se ze III RP to państwo o stosunko niskiej demokratycznosci i lichej konstytucji, podobnie Jak niegdys Republika Weimarsko, ino ze trwalsze. Do dzis niy rozumia kaj w tym demokracjo Jak partia, ftoro miala 30pora procynt mo ponad polowa stolkow? Demokracjo prosza wos… To je straszne, ze ludzie mysla ze zyja w demokracji a tak po prowdzie POPiS od 2ch dekad serwuje ino swoja Propaganda, kaj demokratyczny podzial mediow? Kaj? Wolnosc? Wlasnie jyj doznaly kobiyty…

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza