Tychy: „Zegrōdka w kastlikach” – społeczny ogród poznaje miejską zieleń

Piąte spotkanie nowego cyklu działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa, który zainicjowaliśmy podczas Tyskiej Nocy Muzeów. Przygotowujemy wspólnie i współprowadzimy ogólnodostępny otwarty ogród społeczny.

Co czeka podczas piątek spotkania wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?

Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach. Podczas piątego spotkania będziemy nie tylko doświadczać naszego wspólnego muzealnego ogródka, czyli zajmować się pielęgnacją roślin, ale i spojrzymy na niego w szerszym kontekście. To ciąg dalszy opowieści o księżnej Daisy, ziemi pszczyńskiej i historii terenu, gdzie znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego w Tychach.

Wspólnie z Agatą Berger-Połomską z Działu Historii Miasta wyruszymy na spacer po okolicznych ważnych miejscach i terenach zielonych. Będzie to nie tylko przyjemność, ale i wyjątkowa okazja do pogłębiania wiedzy na temat lokalnej historii, miejskich terenów zielonych oraz bogatej roślinności porastającej Stare Tychy. Nie zabraknie formy warsztatowej, także dla najmłodszych. Odwiedzi nas Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie, która poprowadzi warsztaty rodzinne „Wyspaceruj dzieło sztuki” – stworzymy obrazy z zebranych kwiatów i liści, czyli dzieła sztuki, które każdy będzie mógł zabrać ze sobą.

Kto może dołączyć do działań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?

Zachęcamy do uczestnictwa mieszkanki i mieszkańców Tychów w każdym wieku, także tych najmłodszych – zawsze doceniamy rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi. Liczymy również na członkinie i członków najbliższej, dzielnicowej i osiedlowych, społeczności ze Starych Tychów, osiedli A i B. To okazja, żeby mieć wpływ na ostateczny kształt okolicznej oazy zielenimiejsca przyjemnego, bezpiecznego i dostępnego dla każdej i każdego. 

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Gliwice: spacer śladami Wilhelma von Blandowskiego
Co czeka podczas kolejnych spotkań wokół ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”?

W trakcie kolejnych dwóch sobotnich spotkań (w lipcu i wrześniu 2024 roku), będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Przed nami zwiedzanie, warsztaty artystyczne, tworzenie „zielonej” kapsuły czasupiknik. Zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. A Natalia Sitko, muzealna edukatorka, podczas każdego ze spotkań zapewni ogrodowe aktywności dla najmłodszych. Wreszcie, wspólnie zasadzimy rośliny, by potem zaopiekować się wspólnym ogrodem. Finałem będzie wspólny piknik. Ogrodem społecznym opiekują się muzealni ogrodnicy: Natalia Sitko (Dział Edukacji i Promocji) i Jakub Skucha (Dział Etnologii).

Wydarzenie wspierane przez program „Spójnik!”, realizowany w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

 

data: 6 lipca 2024 roku (sobota), o godz. 16.00

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1

prowadzą: Agata Berger-Połomska, Małgorzata Wójcik (Muzeum Zamkowe w Pszczynie) i Jakub Skucha

zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl

wstęp wolny

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/zegrodka-w-kastlikach-spoleczny-ogrod-poznaje-miejska-zielen/

kalendarz pozostałych spotkań ogrodu społecznego „Zegrōdka w kastlikach”:

20 lipca 2024 (sobota), godz. 16.00„Zegrōdka w kastlikach” – społeczny ogród świętuje – piknik i warsztaty dla najmłodszych, podsumowanie

12 września 2024 (czwartek), godz. 18.00 – Ogródek po czasie

 

Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice, na której czele stoi Agata Szymanek, artystka sztuk wizualnych, zajmuje się tematami społecznymi, pedagogicznymi, artystycznymi, kulturowymi, filozoficznymi, ekologicznymi i feministycznymi. Organizuje warsztaty i spotkania kulturalne, podczas których osoby uczestniczące w działaniach mogą kolektywnie się rozwijać.

Dej pozōr tyż:  Gostyń: prezentacja księgi gruntowej z XVII wieku

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza