Tychy: spacer botaniczny “Zielona hałda”
Czy śląskie hałdy to w istocie miejsca skażone, zdegradowane i pozbawione życia? Wędrówka zwróci uwagę na ich bioróżnorodność.
Hałda Skalny w Łaziskach Górnych to dziś swoista pamiątka po industrializacji. Być może odegrała też ważną rolę podczas wielkiej rozbudowy miejscowości Tychy. Planowano, aby z tej hałdy Zakłady Produkcji Elementów Budowlanych w Łaziskach Górnych pozyskiwały pył służący do wytwarzania gazobetonu, materiału zastępującego cegłę.
Będzie o tym, jak przyroda radzi sobie w ekstremalnych warunkach i jakim gatunkom roślin udało się skolonizować ten trudny teren. Spacer zapowiada jesienną wystawę fotografii Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON („KRON. Fotografia umiejscowiona. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne KRON (1976–1983)”), którego członkowie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku fotografowali hałdy, kolonie robotnicze i tereny przemysłowe. To pierwsza krytyczna wystawa, a odbędzie się 40 lat po rozwiązaniu grupy.
Ważne: prosimy, aby pamiętać o odpowiednim obuwiu, nakryciu głowy, pelerynie, a także o zabraniu przekąski i napoju oraz aparatu fotograficznego. Zapewniamy możliwość bezpłatnego transportu z Muzeum Miejskiego w Tychach (Stary Magistrat, pl. Wolności 1) do Hałdy Skalny w Łaziskach Górnych i z powrotem – po wcześniejszym zgłoszeniu (do 11 sierpnia 2023 roku).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
prowadzi: Natalia Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie) – absolwentka biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; członkini Zespołu Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Jest przekonana, że to właśnie edukacja w każdej fazie rozwoju daje szansę na lepsze, zdrowsze i bardziej świadome życie. Z dziećmi i młodzieżą pracuje jako wychowawczyni kolonijna, edukatorka przyrodnicza i korepetytorka. Uwielbia wędrówkę, bycie w drodze, wieczory przy ognisku. Interesuje się przede wszystkim roślinami i ich powiązaniem z człowiekiem, a praca edukatorki daje jej ogromną radość i satysfakcję ze względu na kontakt z dziećmi ciekawymi świata i naturą jednocześnie.
data: 19 sierpnia 2023 (sobota), godz. 10.00–12.00
miejsce zbiórki: Hałda Skalny w Łaziskach Górnych, ul. św. Barbary 17 a (na parkingu przy Mavi Area Squash & Fitness)
prowadzi: Natalia Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie)
współpraca: Natalia Sitko
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny