Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024 czyli 4 dni pozytywnej energii

19 edycja Tauron Nowa Muzyka Katowice dobiegła końca, pozostawiając w nas wrażenie, że była to najlepsza, najlepiej zorganizowana, przemyślana oraz najbardziej kolorowa edycja w historii tego festiwalu. Za nami 4 dni pozytywnej energii spędzone w różnych lokalizacjach, wśród uśmiechniętych ludzi i z fenomenalnymi koncertami.

Wydawało się, że czas przed festiwalem upływa w ekspresowym tempie, w trakcie festiwalu okazało się jednak, że zegarki przyspieszyły, a my biegaliśmy za kolejnymi artystami zmieniając sceny, by wydusić z tej muzycznej uczty jak najwięcej. A trzeba przyznać, że program tegorocznej edycji bogaty był w znakomite występy artystów, wydarzenia kulturalne, nowinki jak pokaz mody, rozbudowane udogodnienia jak strefa gastro z parkiem rozrywki, czy iluminacje świetlne podkreślające industrialno pokopalniany teren, na którym odbywał się festiwal.

Tauron Nowa Muzyka edycja 19 to prawie 50 artystów z Polski i ze świata, to kilka osobnych scen zlokalizowanych w różnych częściach Katowic, jak koncert otwarcia w siedzibie KMO, Miejskim Centrum Kongresowym – gdzie mieściły się zarówno Scena Miasta Muzyki, a także Tauron Music Hall, w Sali koncertowej NOSPR. Kolejne sceny to efekty współpracy z partnerami festiwalu: Amfiteatr powered by Lech, scena T-Mobile Electronic Beats oraz Secret Stage powered by Prime Video. Dodatkowo podczas trwania 19. edycji wydarzenia działały oficjalne kluby festiwalowe, czyli Sztauwajery oraz JAZBAR Muchowiec, gdzie kontynuować można było muzyczny maraton.

Dej pozōr tyż:  Katowice: "Czy Ślązacy tęsknią za swoimi Żydami?"

W Strefie Kultury działało Kino Festiwalowe, prowadzone we współpracy z Instytucją Silesia Film. W strefie gastro czekały na nas przepyszne dania, a oferta była przygotowana zarówno dla wegan, wegetarian, mięsożerców oraz dla bezglutenowców. Tradycją stał się beczkowóz oferujący świeżą wodę pitną, którą napełnić można było zabrane ze sobą bidony lub butelki, a temperatura w nocy nadal nie odpuszczała! Taka dawka ochłody była idealnym rozwiązaniem. Dla tych, którym nogi zaczęły dawać się w znaki przygotowano wręcz całe miasteczko rozrywki z licznymi hamakami, huśtawkami, ławkami, leżakami, pufami i innymi miejscami do spędzenia czasu na siedząco lub leżąco. Dla osób, które przybyły z małymi pociechami, czekała strefa dla dzieci, którą przygotowało niepubliczne przedszkole Tika. Kto w ciągu dnia miał jeszcze siłę w nogach, ten mógł zwiedzić Muzeum Śląskie, a bilet po okazaniu opaski festiwalowej kosztował jedynie 1zł.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Wszystko rozpoczęło się w piękne czwartkowe, słoneczne popołudnie, gdy na Placu Sejmu Śląskiego za sprawą T-Mobile Electronic Beats pojawiły się pierwsze dźwięki jako rozgrzewka przed koncertem otwarcia w audytorium Katowice Miasto Ogrodów, podczas którego wystąpili A_GIM/Kasai feat. Tving Stage Design (visuals) oraz Robert Henke ze swoim projektem CBM 8032 AV. O ile wykorzystanie 5 komputerów z 1980 roku było fascynującą przygodą, o tyle dobór miejsca okazał się niestety nietrafiony. Zarówno zaduch panujący w sali, jak i irytujące niebieskie światło na schodach podczas pierwszego występu oraz wrażenie trzeszczącego dachu podczas niższego basu odbierało radość. Kto nie wracał do domu, by następnego dnia uczestniczyć w zakończeniu roku szkolnego, ten pozostał na After Party serwującym rozgrzewkę dla nóg przed kolejnymi dniami pełnymi muzycznych wydarzeń.

Dej pozōr tyż:  Powraca Mały Festiwal Wielkiej Literatury

 

Drugiego dnia, mimo pojawienia się deszczu nic nie było w stanie zniszczyć nam zabawy. Występy znakomitych artystek Nosowskiej, Róisín Murphy, Kelly Moran, ale również mocne uderzenie duetu Kruder & Dorfmeister, Ame czy trzymającego nasze nogi w napięciu aż do samego rana Hectora Oaks’a pozwoliły podkreślić różnorodność tego wyjątkowego festiwalu. Róisín Murphy podobnie jak podczas 12. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice, porwała zebraną publikę w iście szaloną zabawę. Jej liczne kreacje, szalone taneczne układy komponowały się z najnowszymi utworami, ale również i takimi klasykami jak “Sing It Back” czy “The Time Is Now”. 1,5 godzinna uczta i znakomity nastrój oraz energia Róisín udzieliły się publice, która wypełniła salę po brzegi.

Trzeci dzień to rozgrywka między scenami T-Mobile Electronic Beats Club Stage oraz Secret Stage powered by Prime Video, to również znakomity ciąg występów na scenach w MCK – Evian Christ, Leftfield, Clark, BICEP, jak i towarzyszące im niezwykłe efekty świetlne. W tej kwestii mocnym konkurentem okazała się T-Mobile Electronic Beats Club Stage, na której wyświetlane były wizuale składające się z przesłanych przez publikę materiałów.

Ostatniego dnia, jako zwieńczenie tanecznego maratonu odbył się FAJRANT! w JAZBAR Muchowiec, podczas którego zagrał m.in. Michael Mayer znany z fantastycznego doboru utworów oraz umiejętności odczytywania publiki.

Jak wyglądają statystyki tegorocznej edycji? To kilometry wydeptanych i wytańczonych kroków oraz podskoków radości, to 20 tys. fanów, którzy podziwiać mogli wykony blisko 50 wykonawców z Polski i świata.

  1. edycja odbędzie się w dniach 19-22 czerwca 2025. Bilety dostępne są już w sprzedaży.
Dej pozōr tyż:  Gostyń: Sylwia Lipina – Śląsk w moich oczach

 

Fotografie – materiały organizatora.

Magdalena Anna Duda

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza