Szekspir po śląsku w czeskim szynku

Katowicka „Hospoda” jest dobrze znana nie tylko miłośnikom czeskiej kultury, jednak w ten wieczór tożsamość rodem zza południowej granicy musiała ustąpić miejsca angielskiej oraz naszej – śląskiej. Wszystko to oczywiście za sprawą spotkania z autorami bestsellerowej książki „Co by pedzioł Szekspir?

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Wydawnictwo to, o którym już pisaliśmy na łamach „Wachtyrza”, jest wyjątkowe przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim to pierwsze w historii rozmówki śląsko-angielskie, użyteczne nie tylko podczas międzynarodowych szczytów klimatycznych, ale także podczas zwykłych wakacyjnych podróży. W rolach tłumaczy występują główni bohaterowie: Paulek i ciemnoskóry Richat, który lubi być nazywany AfroŚlōnzokiem. Różne sytuacje, w których znajdują się panowie, ukazują bogactwo śląskiej mowy na tle angielszczyzny. Druga część książki to kopalnia cytatów z popkultury. Po śląsku mówią w niej takie ikony jak choćby Freddie Mercury, Martin Luther King, Ronald Reagan czy Mick Jagger.

Pomysł narodził się w głowie Jacka Zygmunta, katowickiego rysownika związanego obecnie m.in.ze „SuperExpressem”. Do tworzenia tekstów zaprosił Marcina Melona, pisarza, dziennikarza i… nauczyciela języka angielskiego. – Chodziło nam, by odejść od patrzenia na śląskość i śląską godkę przez pryzmat polskości i sporów o to, czy jest „gwarą” czy językiem – powiedział portalowi „Wachtyrz” Marcin Melon – Wyzbądźmy się tych kompleksów i zacznijmy postrzegać naszą kulturę w europejskim czy globalnym kontekście.

Melon i Zygmunt współpracują jednocześnie przy produkcji komiksu o przygodach SuperHanysa. Postać ta jest dobrze znana mieszkańcom Chorzowa, gdyż pojawia się regularnie na łamach miesięcznika „Twój Chorzów”. Autorzy zdradzili, że w ich planach jest stworzenie zeszytowej wersji przygód superbohatera.

fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza