Szekspir po śląsku w czeskim szynku

Katowicka „Hospoda” jest dobrze znana nie tylko miłośnikom czeskiej kultury, jednak w ten wieczór tożsamość rodem zza południowej granicy musiała ustąpić miejsca angielskiej oraz naszej – śląskiej. Wszystko to oczywiście za sprawą spotkania z autorami bestsellerowej książki „Co by pedzioł Szekspir?

Wydawnictwo to, o którym już pisaliśmy na łamach „Wachtyrza”, jest wyjątkowe przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim to pierwsze w historii rozmówki śląsko-angielskie, użyteczne nie tylko podczas międzynarodowych szczytów klimatycznych, ale także podczas zwykłych wakacyjnych podróży. W rolach tłumaczy występują główni bohaterowie: Paulek i ciemnoskóry Richat, który lubi być nazywany AfroŚlōnzokiem. Różne sytuacje, w których znajdują się panowie, ukazują bogactwo śląskiej mowy na tle angielszczyzny. Druga część książki to kopalnia cytatów z popkultury. Po śląsku mówią w niej takie ikony jak choćby Freddie Mercury, Martin Luther King, Ronald Reagan czy Mick Jagger.

Pomysł narodził się w głowie Jacka Zygmunta, katowickiego rysownika związanego obecnie m.in.ze „SuperExpressem”. Do tworzenia tekstów zaprosił Marcina Melona, pisarza, dziennikarza i… nauczyciela języka angielskiego. – Chodziło nam, by odejść od patrzenia na śląskość i śląską godkę przez pryzmat polskości i sporów o to, czy jest „gwarą” czy językiem – powiedział portalowi „Wachtyrz” Marcin Melon – Wyzbądźmy się tych kompleksów i zacznijmy postrzegać naszą kulturę w europejskim czy globalnym kontekście.

Melon i Zygmunt współpracują jednocześnie przy produkcji komiksu o przygodach SuperHanysa. Postać ta jest dobrze znana mieszkańcom Chorzowa, gdyż pojawia się regularnie na łamach miesięcznika „Twój Chorzów”. Autorzy zdradzili, że w ich planach jest stworzenie zeszytowej wersji przygód superbohatera.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Jako tymu było
fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska
fot. Anna Gudowska

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza