ŚPR: Weto to za mało
Prezydent Rzeczypospolitej zgodnie z oczekiwaniem znaczącej części opinii publicznej zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego, wprowadzającą zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania ugruntowałyby przewagę największych ugrupowań, praktycznie eliminując konkurencję w postaci mniejszych partii. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że w takiej sytuacji “ogromna część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE”.
“Problem, o którym prezydent RP wspomniał jako o konsekwencji ewentualnej nowelizacji ustawy, jest faktem od pierwszych wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w Polsce. Władze RP wprowadziły bowiem najwyższy z dopuszczalnych w świetle unijnych regulacji próg, wynoszący 5%. Tymczasem w aż trzynastu spośród państw członkowskich w ogóle nie stosuje się progu. Należą do nich Niemcy, gdzie przed kilku laty Trybunał Konstytucyjny nakazał jego zniesienie, co umożliwiło uzyskanie mandatów mniejszym ugrupowaniom i tym samym stworzenie pełniejszej reprezentacji politycznej, a także Hiszpania i niewielkie Słowenia, Estonia, Dania czy Holandia”- uważa Śląska Partia Regionalna.
Według ŚPR organizacja wyborów do PE w oparciu o ordynację preferującą największe partie powoduje, że Polska należy do państw, w których poważny procent głosujących pozostaje bez reprezentantów. Prezydent Andrzej Duda, uzasadniając swe weto powiedział: “ludzie powinni mieć w Polsce jak najwięcej do powiedzenia i to oni powinni w jak najbardziej demokratyczny sposób decydować o naszym życiu politycznym i o tym jak jest kształtowany także ustrój Rzeczpospolitej oraz oczywiście reprezentacja parlamentarna w wyborach parlamentarnych czy do PE”. Jesteśmy przekonani, że z tego samego powodu Prezydent RP powinien skorzystać z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej w celu całkowitego zniesienia progu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z takim apelem zwracamy się do głowy państwa.