Rybnik: Zmarł Adam Fudali

Nie żyje Adam Fudali, wieloletni prezydent Rybnika. Zmarł po ciężkiej chorobie, w wieku 67 lat.

Adam Fudali pełnił funkcję Prezydenta Miasta Rybnika w latach 1998-2014 . Po wyborach samorządowych, od grudnia 2014 roku do października 2016 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, potem pozostał radnym miasta.

–  Różniliśmy się w wielu sprawach,  ale na pewno jedno nas łączyło – Rybnik. Jako mieszkańcy zawdzięczamy mu rozwój miasta w czasach konstytuującego się samorządu i początków obecności Polski w Unii Europejskiej – mówi prezydent Piotr Kuczera.  Odważne decyzje, które podjął w niełatwych czasach mają wpływ na miasto dziś i będą jeszcze oddziaływać  na nie przez wiele lat. Niech spoczywa w pokoju.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Adam Fudali
(ur. 7 marca 1951 roku, zm. 25 września 2018 r.)

W latach 1998-2014 pełnił funkcję Prezydenta Miasta Rybnika. Po wyborach samorządowych, od grudnia 2014 roku do października 2016 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, potem pozostał radnym miasta.

Absolwent rybnickiego Technikum Mechanicznego. W latach 1973-1998 był współwłaścicielem firmy handlowo-usługowej. W latach 1990-1994 był radnym i przewodniczącym Komisji Działalności Gospodarczej Rady Miasta Rybnika. W 1998 roku wybrany został przez Radę Miasta Prezydentem Miasta Rybnika.

W czasie czterech lat prezydentury jego proinwestycyjna polityka uczyniła z miasta nowocześnie zarządzany ośrodek i dynamiczne centrum subregionu zachodniego województwa śląskiego. Adam Fudali działał na rzecz powstania w Rybniku Zespołu Szkół Wyższych przy ul. Rudzkiej, otwarcia nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej, uruchomienia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w dzielnicy Orzepowice i wybudowania kanalizacji sanitarnej w mieście przy wsparciu z Unii Europejskiej.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 23.03.2025

Jego kadencje to czas budowy hal i sal gimnastycznych oraz wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych i placów zabaw. Zmodernizowano też stadion miejski i lekkoatletyczny, halę widowiskowo-sportową w Rybniku-Boguszowicach i kąpielisko „Ruda”. Do użytku oddano krytą pływalnię w Boguszowicach, park tematyczny na Kampusie czy salę ćwiczeń dla zespołu „Przygoda”. Adam Fudali czynił starania na rzecz rewitalizacji ulic Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich, dzięki czemu nowe oblicze zyskał śródmiejski deptak i sąsiadujący z nim zieleniec Polskiej Organizacji Wojskowej.

Prezydentura Adama Fudalego zostanie też zapamiętana jako czas inauguracji Rybnika na koncertowej mapie międzynarodowych gwiazd (w 2011 Bryan Adams, w 2012 zespól Guns n’Roses, w 2013 Rod Stewart, a w 2014 zespół 30 Seconds to Mars).

Efekty niektórych prowadzonych przez byłego prezydenta działań zostały docenione przez różne środowiska. Został laureatem m.in. ogólnopolskiego konkursu „Lider Samorządu 2014”. W 2010 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Adama Fudalego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. został laureatem Samorządowego Oskara w dziedzinie działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym. Otrzymał również „Śląskiego Oskara 2004″ – wyróżnienie, przyznawane przez Kapitułę Nagrody Godła Promocyjnego „Śląski Oskar”. Został też wyróżniony Honorowym Medalem Europejskim za propagowanie idei Unii Europejskiej – to wyróżnienie przyznał mu Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Business Centre Club. Był Laureatem Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji, przyznawanego z inicjatywy środowiska gospodarczego skupionego wokół Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Dej pozōr tyż:  30 wyjątkowych prac dyplomowych w Zamku Cieszyn

Były prezydent był też współtwórcą Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. W Zarządzie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz w Komitetach Sterujących powołanych przez Marszałka Województwa Śląskiego działał na rzecz rozwoju regionu. Był współtwórcą „Strategii Zintegrowanego Rozwoju Miasta Rybnika” i „Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2015”. Współuczestniczył ponadto w tworzeniu Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

 

Materiały i zdjęcie: UM Rybnik

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza