Rybnik: Tworzą społeczne archiwum ROW

Rybnicka instytucja kultury zajmująca się upowszechnianiem dziedzictwa przemysłowego uruchomiła nowy projekt. To Społeczne Archiwum ROW, którego celem będzie zabezpieczanie i udostępnianie zbiorów tekstowych, ikonograficznych, fotograficznych, filmowych i innych dokumentujących pamięć historyczną mieszkańców dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Społeczne Archiwum ROW zajmować się będzie zbieraniem i digitalizacją pamiątek zarówno byłych pracowników zakładów przemysłowych, jak i tych ciągle zawodowo związanych z przemysłem. Nie będzie się również zawężać wyłącznie do górnictwa węgla kamiennego, a obejmować całe spektrum industrialnej rzeczywiści z obszaru Rybnika oraz powiatów rybnickiego i wodzisławskiego.

Poszukujemy między innymi fotografii i pamiątek odnoszących się do pracy ludzi w przemyśle. Ważne jest dla nas również życie pozazawodowe, rodzinne, które przecież toczyło się w sąsiedztwie kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych dawnego ROW – tłumaczy kierownik projektu, Adam Grzegorzek, główny specjalista do spraw upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Działalność Społecznego Archiwum ROW będzie prowadzona zgodnie z wytycznymi i standardami Centrum Archiwistyki Społecznej. Inicjatywa ta ma na celu pobudzenie mieszkańców Rybnika i okolic do podzielnia się swoimi rodzinnymi opowieściami, a także zainteresować młodsze pokolenie lokalną historią oraz inicjować międzypokoleniową integrację wokół industrialnej pamięci historycznej.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Choć nie wiemy, jakie będą rezultaty projektu, jesteśmy przekonani, że warto próbować. Zabytkowa Kopalnia Ignacy, jako instytucja kultury samorządu miasta Rybnika, ma służyć mieszkańcom w eksplorowaniu wspólnej pamięci historycznej o dawnym Rybnickim Okręgu Węglowym. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich pasjonatów lokalnej historii, którzy chcieliby włączyć się do projektu – deklaruje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 9.03.2025

Co istotne, nie trzeba fatygować się do Niewiadomia, by podzielić się swoją historią. Społeczne Archiwum ROW to projekt mobilny. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę we własnym domu. Szczegółowe informacje pod nr tel. 32 440 7931, e-mail: a.grzegorzek@kopalniaignacy.pl oraz na stronie kopalniaignacy.pl/archiwum.

Zdjęcia dzięki uprzejmości archiwum Domu Kultury Chwałowice.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza