Rybnik: „Kajś” na Ignacym

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza w sobotę, 19 czerwca o godz.17.00 do budynku sprężarkowni, na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Klich, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i zastępczyni redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

„Kajś” to opowieść o pogmatwanej historii i rzeczywistości Górnego Śląska, która rozgrywa się przede wszystkim w Gliwicach oraz przysiółkach: Wójtowej Wsi oraz Ostropie, czyli rodzinnej wsi autora. Rokita snując swą opowieść prowadzi rodzinne śledztwo w sprawie losów przodków, o których niewiele wiedział, przedstawia równocześnie historię naszego regionu.

Kilka dni temu, Zbiegniew Rokita znalazł się wśród laureatów nominowanych do literackiej nagrody „Nike” 2021. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, wraz z kilkunastoma innymi pozycjami, powalczy w październiku o tytuł najlepszej książki roku poprzedniego.

Zbigniew Rokita (ur. 1989 w Gliwicach) to reporter i redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jest również autorem książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Każdy z nas ma takie swoje „kajś”. Wielu z nas zapewne próbowało odtworzyć przeszłość własnej rodziny, prowadziło spory, czy „Ślōnskŏ Gŏdka” to gwara czy język. Dlatego organizatorzy są przekonani, że spotkanie z  autorem, który przez wiele lat własną śląskość wypierał, by do niej ostateczne dojrzeć, na pewno uczestników zainteresuje. Zabytkowa Kopalnia Ignacy to też takie „kajś”, które w ostatnim czasie odzyskuje swoje utracone znaczenie, by móc znowu się liczyć na industrialnej mapie Rybnika i Górnego Śląska.

Dej pozōr tyż:  Rada Języka Śląskiego bierze się do roboty

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie.

Wstęp wolny.

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Rybnik: „Kajś” na Ignacym

 • 4 września 2021 ô 21:14
  Permalink

  Szkoda yno, że Szlonzoki tera mianujom ta gruba po Mościckim, a niy “Hoym”.
  Piyrwej żodyn nie godoł tukej inakszy jak “moj opa fedrowoł na Hoymgrubie”.
  No ale Rybnikym reskirujom ci od Mościckigo, niy od Hoyma. Poloki, niy Szlonzoki.

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza