Rybnik: „Kajś” na Ignacym
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza w sobotę, 19 czerwca o godz.17.00 do budynku sprężarkowni, na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Klich, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i zastępczyni redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.
„Kajś” to opowieść o pogmatwanej historii i rzeczywistości Górnego Śląska, która rozgrywa się przede wszystkim w Gliwicach oraz przysiółkach: Wójtowej Wsi oraz Ostropie, czyli rodzinnej wsi autora. Rokita snując swą opowieść prowadzi rodzinne śledztwo w sprawie losów przodków, o których niewiele wiedział, przedstawia równocześnie historię naszego regionu.
Kilka dni temu, Zbiegniew Rokita znalazł się wśród laureatów nominowanych do literackiej nagrody „Nike” 2021. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, wraz z kilkunastoma innymi pozycjami, powalczy w październiku o tytuł najlepszej książki roku poprzedniego.
Zbigniew Rokita (ur. 1989 w Gliwicach) to reporter i redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jest również autorem książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej.
Każdy z nas ma takie swoje „kajś”. Wielu z nas zapewne próbowało odtworzyć przeszłość własnej rodziny, prowadziło spory, czy „Ślōnskŏ Gŏdka” to gwara czy język. Dlatego organizatorzy są przekonani, że spotkanie z autorem, który przez wiele lat własną śląskość wypierał, by do niej ostateczne dojrzeć, na pewno uczestników zainteresuje. Zabytkowa Kopalnia Ignacy to też takie „kajś”, które w ostatnim czasie odzyskuje swoje utracone znaczenie, by móc znowu się liczyć na industrialnej mapie Rybnika i Górnego Śląska.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie.
Wstęp wolny.
Szkoda yno, że Szlonzoki tera mianujom ta gruba po Mościckim, a niy “Hoym”.
Piyrwej żodyn nie godoł tukej inakszy jak “moj opa fedrowoł na Hoymgrubie”.
No ale Rybnikym reskirujom ci od Mościckigo, niy od Hoyma. Poloki, niy Szlonzoki.