Rybnik: „Kajś” na Ignacym

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza w sobotę, 19 czerwca o godz.17.00 do budynku sprężarkowni, na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Klich, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i zastępczyni redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

„Kajś” to opowieść o pogmatwanej historii i rzeczywistości Górnego Śląska, która rozgrywa się przede wszystkim w Gliwicach oraz przysiółkach: Wójtowej Wsi oraz Ostropie, czyli rodzinnej wsi autora. Rokita snując swą opowieść prowadzi rodzinne śledztwo w sprawie losów przodków, o których niewiele wiedział, przedstawia równocześnie historię naszego regionu.

Kilka dni temu, Zbiegniew Rokita znalazł się wśród laureatów nominowanych do literackiej nagrody „Nike” 2021. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, wraz z kilkunastoma innymi pozycjami, powalczy w październiku o tytuł najlepszej książki roku poprzedniego.

Zbigniew Rokita (ur. 1989 w Gliwicach) to reporter i redaktor, specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jest również autorem książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Każdy z nas ma takie swoje „kajś”. Wielu z nas zapewne próbowało odtworzyć przeszłość własnej rodziny, prowadziło spory, czy „Ślōnskŏ Gŏdka” to gwara czy język. Dlatego organizatorzy są przekonani, że spotkanie z  autorem, który przez wiele lat własną śląskość wypierał, by do niej ostateczne dojrzeć, na pewno uczestników zainteresuje. Zabytkowa Kopalnia Ignacy to też takie „kajś”, które w ostatnim czasie odzyskuje swoje utracone znaczenie, by móc znowu się liczyć na industrialnej mapie Rybnika i Górnego Śląska.

Dej pozōr tyż:  Niy żyje Dariusz Dyrda

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie.

Wstęp wolny.

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza