Rybnik: Jeszcze piękniej na tężni

Nie tylko solankowe inhalacje, ale też muzyczne wrażenia w otoczeniu pięknej przyrody. Rybnicka tężnia zaprasza na widownię, która powstała na betonowych schodach, które otaczały  dawny basen w dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Na tężni pojawiły się drewniane siedziska, pomiędzy którymi rozkwitają byliny. Są to ławki lub siedzisko-leżaki, które idealnie wpasowały się w otoczenie. 11 nowych siedzisk idealnie sprawdzi się jako widownia i miejsce odpoczynku.

Bardzo się cieszę, że to miejsce się rozwija, oferując kolejne możliwości korzystania z terenu, który przecież zapisał się w „rekreacyjnej historii” Rybnika. Kiedyś rybniczanie przychodzili się tu opalać i kąpać w basenie, dziś odpoczywają w innej formie. Znowu można tu wygodnie posiedzieć, odpoczywać i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Najważniejsze jest to, że to sami mieszkańcy zabiegają, by teren wykorzystywać zgodnie z ich potrzebami widownia na tężni powstała jako realizacja lokalnego budżetu obywatelskiego 2022, a przecież
i sama tężnia to efekt budżetu obywatelskiego sprzed kilku lat – w jego ogólnomiejskiej odsłonie – dodaje Kuczera.

Widownia przy tężni doskonale wkomponowała się w otoczenie dzięki wykorzystaniu ukształtowania terenu i infrastruktury dawnego basenu. Całość dopełniają kwiaty i krzewy, które posadzili pracownicy Zarządu Zielenie Miejskiej. Inwestycja kosztowała w sumie
50 tysięcy złotych – zgodnie z projektem zgłoszonym do budżetu obywatelskiego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Jak tylko pogoda na to pozwoli, pomiędzy siedziskami pojawi się jeszcze trawa – póki, co jest na to za gorąco. Na tężni cudnie kwitną też rabaty! Ogromne hortensje, liliowce a także słoneczniki, które już  na dobre rozgościły się i rozpromieniają wszystko wokół zapraszają do tego, by nacieszyć oczy barwami lata – zachęca do odwiedzania tężni Jaonna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

Dej pozōr tyż:  Gostyń: Sylwia Lipina – Śląsk w moich oczach

W odświeżonej odsłonie rybnicka tężnia to zatem uczta dla zmysłów. W każdą sierpniową niedzielę miejsce będzie dodatkowo rozbrzmiewać muzyką. Wszystko za sprawą letnich koncertów kameralnych, na które zaprasza Rada Dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Muzyczne spotkania, które rozpoczynają się o godzinie 16.00, są bezpłatne. Za nami już pierwszy koncert plenerowy pt. „Od klasyki do rozrywki” – 7 sierpnia zespół Canzonetta Trio zaprezentował utwory Haydna i Mozarta, muzykę filmową i operetkową oraz piosenki z repertuaru Franka Sinatry. Przed nami zaś jeszcze trzy koncertowe niedziele:

  • 14 sierpnia, godz. 16.00, koncert „Ach ten Paryż”
    Take Trio – Jurek Kleczka (akordeon), Andrzej Trefon (gitara) i Andrzej Kocyba (kontrabas). Sławne piosenki francuskie – utwory z repertuaru takich artystów jak: Edith Piaf czy Joe Dassin
  • 21 sierpnia, godz. 16.00, koncert „Muzyka polska”
    Duet fortepianowy Con Passione: Katarzyna Leśnik i Agnieszka Robok
    Utwory z repertuaru m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki
  • 28 sierpnia, godz. 16.00, koncert „Muzyczne pożegnanie lata”
    Elara Classic Trio – Elżbieta Skrzymowska (skrzypce), Joanna Kania (klarnet) i Ariadna Łęcka (wiolonczela) z wokalistką Moniką Marcol.
    Muzyka rozrywkowa i ukraińska, melodie z dzieciństwa, przeboje z filmów Disneya.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza