Rybnik: Gyburstak Kopernika na Hoymie
W Rybniku 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika będzie świętowana z przytupem. W niedzielę 19 lutego w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędą się z tej okazji pokazy i prelekcje naukowe. Nie zabraknie tańców i zimnych ogni. Uczestnicy posmakują nawet kosmicznego tortu. Dzień wcześniej, w sobotę 18 lutego, będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach astronomicznych. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Prezydenta Miasta Rybnika Piotr Kuczera oraz JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Astronom-rewolucjonista zasłynął tym, że wstrzymał słońce i ruszył ziemię. Dał się poznać także jako prawnik, urzędnik, lekarz, duchowny, ekonomista, matematyk, fizyk, kartograf, filolog, filozof, by wymienić tylko część jego aktywności. O tym wszystkim dowiedzą się uczestnicy specjalnego wydarzenia w Zabytkowej Kopalni Ignacy. Już w sobotę uruchomione zostaną specjalne warsztaty, ale kulminacja atrakcji nastąpi w niedzielę. Od 11.00 na zwiedzających będzie czekać szereg atrakcji, które zaskoczą zarówno młodszych, jak i starszych.
Po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy przechadzał się będzie sam Mikołaj Kopernik. Będzie pozował do selfie i zapraszał do urodzinowego tańca. Od godz. 11.00 w budynku stolarni szybu Głowacki na uczestników wydarzenia czekać będą kosmiczne warsztaty tematyczne oraz pokazy dronów i technologii wirtualnej rzeczywistości. W budynku dawnej sprężarkowni od godz. 11.00 dostępna będzie wystawa modelarzy rakietowych. O godz. 13.00 w kierunku słońca zostanie wystrzelona specjalna rakieta. Wieża widokowa zmieni się w jego obserwatorium. Na szczycie zainstalowana zostanie luneta do obserwacji nieba. Atrakcja dostępna będzie od godz. 15.00 do 18.30. W nadszybiu Kościuszko zaprezentowana zostanie wystawa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”.
Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali konkurs plastyczny „Kopernik na grubie”. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są stronie kopalniaignacy.pl
W maszynowni szybu Kościuszko o godz. 14.00 pojawi się mincerz, który będzie wybijał pamiątkowe monety okolicznościowe dla wszystkich zwiedzających (ilość ograniczona, do wyczerpania zapasów).
Kulminacją jubileuszu urodzin Kopernika będzie pokaz fontann zimnych ogni oraz specjalna iluminacja wieży widokowej (godz. 18.30).
Tego dnia bilety łączone na wszystkie atrakcje w promocyjnych cenach. Bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 8 zł. Wystawa „Wiek Pary” czynna będzie w godz. 11.00 – 14.00. Pokazy maszyny parowej w ruchu: 14.00, 15.00, 16.00, 17.00.
Program 550. urodzin Kopernika na Hoymie
Sobota (18 lutego) – warsztaty dla osób indywidualnych:
LECIMY W KOSMOS – WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ
Godziny: 11.00 – 19.00
Wejście: bez zapisów
Wiek: 12+
Zapraszamy do zagrania w Interkosmos2000, z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości, a także na wirtualną wycieczkę do Kopalni Luiza w Zabrzu.
“OCZAMI” DRONA I NIE TYLKO
Godziny: 13.00-19.00,
Wejście: bez zapisów
Wiek: w każdym wieku
Zapraszamy do zobaczenia różnych rodzajów dronów, a także posterowania małymi dronami edukacyjnymi.
BUDOWA ŁAZIKA Z KLOCKÓW LEGO ORAZ WARSZTATY PROGRAMISTYCZNE
Godziny: 15.00-19.00
Wejście: obowiązują zapisy:
https://forms.office.com/e/VrBg6sGV5H
Wiek: 12+
Zapraszamy do zbudowania łazika marsjańskiego z klocków Lego Prime oraz zaprogramowanie go, tak by pokonał zaplanowaną trasę. Zapraszamy młodzież (12+).
KOSMICZNE PLANSZÓWKI
Godziny: 15.00-19.00
Wejście: bez zapisów
Wiek: dzieci, młodzież i dorośli
Zapraszamy do poznania ciekawych gier planszowych o tematyce Kosmosu, m.in. grę Solar System Voyager – jest to Kosmiczna gra planszowa o rywalizacji w nowym wyścigu kosmicznym, w której planuje się misje, buduje bazy lub hotele, rozwijaj drzewko technologii, odkrywa kosmos, poruszając się po ruchomej makiecie Układu Słonecznego, która symuluje grawitację zgodnie z Prawami Keplera. Ponadto zostaną zaprezentowane inne gry, m.in. Ganimedes, Slingshot to Mars, Terraformacja Marsa, jak również te dla najmłodszych – Kosmiczna misja, Zakodowany Kosmos czy Był sobie Kosmos.
Niedziela (19 lutego)
Nadszybie szybu Kościuszko
14.30 – oficjalne rozpoczęcie obchodów, przywitanie gości
14.45 – Potańcuj z Kopernikiem – pokaz tańców i muzyki z epoki renesansu
15.00 – Ruszył słońce, ruszy i maszynę – pokaz maszyny parowej z Mikołajem Kopernikiem
15.30 – “Kopernik był Ślązokiem!” – gawęda online z prof. Janem Miodkiem
16.00 – Opowieść o Koperniku, co Słońce zatrzymał, a ruszył Ziemię – prelekcja Grzegorza Przybyły z Planetarium Śląskiego
17.00 – Potańcuj z Kopernikiem – pokaz tańców i muzyki z epoki renesansu
17.30 – Frombork dawniej i dziś – wykład Jarosława Bugaja z Planetarium Śląskiego
18.15 – Potańcuj z Kopernikiem – pokaz tańców i muzyki z epoki renesansu
18.30 – Uroczyste zakończenie urodzin pod wieżą widokową
Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział Śląski, Centrum Kształcenia Ustawicznego – filia Politechniki Śląskiej w Rybniku oraz Akademią Techniczną Małolata.
Przed laty pisano: “Zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię bo POLSKIE WYDAŁO GO PLEMIĘ”
Ja Miodek, pewno sie dowiycie tam, co jynzyk Kopernika, to bōła jako gwara staropolsko, a Bezto Kopernik Polskim Ślązakiem, a Rej i Kochanowski uczyli sie u niego pisać. I Bezto śląszczyzna polszczyzna ojczyzna, lubie mōwić po śląsku ona (ta gwara) jest tak zabawna(, a Ślązacy tacy naiwni czego im wprost nie powiem, bo mnie przestana sluchać). A Najpiękniejsze słowo Śląskie to drzistnąć(a tym samym im tego nie powiem, że zawsze to im powtazam, żeby przez 1000 razy powtōrzone klamstwo Myśleli, że śląszczyzna nadaje sie tylko do drzistania.