Podsumowanie EDD w Kopicach (Mauzoleum Schaffgotschów)

W Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach, w sobotę 15 września 2018 r., odbyło się kolejne spotkanie przed mauzoleum, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Naszą ideą jest ratowanie grobowca Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotschów oraz co najważniejsze godny pochówek dziedziców Kopic.

W ten sobotni dzień przybyła liczna delegacja mieszkańców Rudy Śląska Orzegowa, z Katowic oraz innych zakątków województwa śląskiego. W imprezie brali również mieszkańcy Kopic i Więcmierzyc, dla których ważny jest los historii materialnej i niematerialnej rodziny Schaffgotschów.

Przypomnijmy, że od 30 kwietnia 2017 r. prowadzimy akcję, która ma na celu godne pochowanie wszystkich członków rodziny Joanny Schaffgotsch. W ramach naszych działań, odbyło się kilka spotkań, wynikiem których jest zebranie 20 tysięcy złotych. W czerwcu zeszłego roku, wpisaliśmy mauzoleum w Rejestr Zabytków. Liczne nasze działania doprowadziły do pozyskania środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kwocie 300 tysięcy złotych. Zaś na początku września bieżącego roku rozpoczęły się pracy remontowo-budowlane, co było już widoczne w trakcie festynu (remont dachu).

W ramach naszego spotkania można było odwiedzić wnętrza gorzelni pałacowej, która jest zamknięta od 10 lat, zwiedzić park w Kopicach, zobaczyć wystawy dot. historii rodu Schaffgotschów, czy zobaczyć grób siostry Joanny – Karoliny Gryczik.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dodatkową atrakcją była wykonana przez Bogusława Poważa, makieta postaci Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotschów w proporcji 1:1.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 9.03.2025

Gościem honorowym w tym dniu był hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch – głowa linii górnośląskiej Schaffgotschów.

W programie festynu oprócz spotkania z hrabią Hansem Ulrichem Schaffgotschem, które poprowadziła Irena Twardoch z Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej, wystąpili: Chór Grodkovia pod przewodnictwem Małgorzaty Stokłosy, Jola Literska, oraz Grzegorz Płonka. A wykład o historii rodu Schaffgotschów poprowadził dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki. Nie mogło zabraknąć mszy świętej w intencji Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotschów oraz Karola Goduli. Odbyła się również aukcja charytatywna oraz premiera kalendarza kolekcjonerskiego pt. „Dziedzictwo Schaffgotschów” (zdjęcia wykonał Mariusz Przygoda, tekst dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, a słowo wstępne napisał hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch). Nad komunikacją, między hrabią, a zgromadzonymi gośćmi, czuwał dr Jarosław Bogacki z Uniwersytetu Opolskiego. Oprawę konferansjerską prowadził Janusz Rzepkowski – dyrektor szkoły podstawowej w Kopicach. Licytację poprowadził Maciej Mischok i Jan Naściuk – współorganizatorzy festynu.

W tym roku uzbieraliśmy kwotę siedmiu tysięcy sześćset złotych, za co wszystkim zaangażowanym dziękujemy.

15 września na nasze spotkanie zjechali się znakomici goście z różnych krańców kraju i nie tylko:

Hrabia Hans Ulrich Schaffgotsch, dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, dr Jarosław Bogacki, Marek Antoniewicz – burmistrz Grodkowa, Bartosz Kostrzewa – zastępca Burmistrza Brzegu, Irena Twardoch, poseł Ryszard Galla, poseł Tomasz Kostuś,  dyrektor Biblioteki Publicznej z Rudy Śląskiej – Krystian Gałuszka, Jerzy Bar wraz z małżonką – właściciel pałacu w Sulisławiu, Iwona Solisz – Prezes  Opolskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Jola Literska – artystka wraz z gitarzystą Tomaszem Bienkiem, Grzegorz Płonka – artysta, Małgorzata Stokłosa wraz z chórem Grodkovia, Justyna Rodak – córka Bernarda Krawczyka, Tarnogórzanie Anna i Teodor Segietowie – kolekcjonerzy sztuki, Sergiusz Brożek – Naczelny Ogrodnik Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, partnerzy z portalu internetowego Kopice.pl, Towarzystwo Miłośników Orzegowa oraz liczni rudzianie, Rada Parafialna w Kopicach, sołtysowe Kopic i Więcmierzyc Danuta Mrowiec i Franciszek Pochera, oraz Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kopice, wraz grupą mieszkańców, która zorganizowała piknik przy plebanii. Wartę honorową pełniła 14 Drużyna Harcerska „Zadyma” z Grodkowa.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 16.03.2025

Serdeczne podziękowania darczyńcą i sponsorom:

Zakład Przetwórstwa Mięsnego KUŚ z Rudy Śląskiej,
Krystyna i Sebastian Krajewscy z Niemodlina,
Firma “Leśniczówka” z Gościejowic, p.Tadeusz Witkowski,
Piekarnia z Sidziny p. Janusz Ciosmak,
Piekarnia Tułowice p. Barbara Mizera,
PSS Niemodlin p. Jan Oleksa,
WIMAR Kopice,
Gmina Grodków Wydział Promocji Miasta p. Dorota Zawadzka,
Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kopice.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w upowszechnienie naszej akcji dziennikarzom mediów, a przede wszystkim Pani redaktor Magdalenie Skawińskiej z Polskiego Radia.

O kolejnych naszych działaniach będziemy informowali na stronie: www.mauzoleumkopice.pl oraz  www.parafiakopice.pl

Organizatorzy:
ks. Proboszcz Jarosław Szeląg, Maciej Mischok, Jan Naściuk, Alicja Biesaga.

współpraca: dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, dr Jarosław Bogacki, Irena Twardoch,  Wanda Cebulka, Barbara Gołąb

 

Autor: Maciej Mischok
Zdjęcia: Jarosław Bogacki

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza