Po gali “Genius Loci – Wierny Opiekun Ziemi Śląskiej 2022”
W dniu 2 czerwca w czwartek w Domu Przyjęć “Anita” odbyło się Uroczyste spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Książek i zaproszonych gości z okazji wręczenia corocznej nagrody Genius Loci –Wierny Opiekun Ziemi śląskiej (nagrody wręczanej od 2013 roku na Targach Książki w Katowicach)
Na spotkaniu Jury w składzie Alojzy Lysko –przewodniczący, Jan Kasprzyk –prezes PTPK i Bogusław Żogała wice –przew. PTPK wyróżnili następujące osoby: Monikę Kassner z Świętochłowic, Natalię i Piotra Dłogosza oraz Jerzego Ciurloka z Mikołowa (słynnego Masztalskiego).
Po rozpoczęciu spotkania Jan Kasprzyk poinformował o historii ustanowienia w.wym. nagrody.
I tak w 2013 nagrodę otrzymali –Alojzy Lysko z Bojszów, Jan Myrcik z Koszęcina i Zygmunt Orlik z Suszca;
rok 2014: Marek Szołtysek z Rybnika, Małgorzata Kiereś z Wisły, Melchior Sikora z Karwiny w Czechach;
rok 2015: Barbara Solarska z Pszczyny, Bernard Kopiec z Imielina, Anna Stronczek z Kłokocina k/Rybnika;
rok 2016: Agnieszka Drobna –Krzyżanowice –Zebełków k/Raciborza, Marian Makula z Rudy Śl., Józef Szyneczek z Czeskiego Cieszyna;
rok 2020: Rafał Bula z Chełmu Śl. , Bernard Szczech z Bytomia, Zofia Przeliorz z Żor;
rok 2021: Barbara Szmatloch z Chorzowa, Krystian Gałuszka z Rudy Śląskiej, Mirosław Syniawa z Chorzowa.
Po tej części programu głos zabrał Alojzy Lysko. W swoim wystąpieniu poruszył niemal wszystkie sprawy dotyczące kultury, historii naszej małej ojczyzny, którą jest Śląsk. Z ubolewaniem stwierdził, że dzisiaj wielu rdzennych Ślązoków wstydzi się być właśnie Ślązakami. RODZI SIĘ PYTANIE dlaczego?? Jednak dobrze, że jest duża grupa pasjonatów, którzy widzą potrzebę kultywowania Śląskości i co dziwne, przybywa osób niebędących Ślązakami a działającymi dla dobra naszego regionu (kilku było na Sali!)
Natomiast Nagrody w dniu 2.06. wręczali Jan Kasprzyk i Bogusław Żogała. Były to pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe (art. Piśmienne).
Natomiast redaktor naczelny kwartalnika STRONY ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ Zbigniew Zając poruszył tematy związane z jego czasopismem. Zamieszczane są tam przeróżne sprawy dotyczące naszej najbliższej okolicy, wspomnienia wielu działaczy-społeczników, ciekawe relacje z różnych spotkań, opracowania historyczne itp. Taki jest CEL czasopisma – ocalić od zapomnienia, to co się wydarzyło na naszej śląskiej ziemi i przedstawiać najnowsze wydarzenia.
W kolejnym punkcie programu wypowiadali się po kolei nagrodzeni pisarze i aktywiści. Przedstawili się, opisali dotychczasową swoją działalność i powiedzieli o aktualnych problemach i sukcesach. Każdy jednak opowiadał to na swój sposób .
— Piotr Długosz zapoznał zebranych (a mówił swoją opolską gwarą śląskiego) z działalnością wydawniczą którą prowadzi wspólnie z żoną Natalią.
— Monika Kassner pracująca jako nauczyciel poruszyła sprawy związane z pracą z młodzieżą w tematach historii i kultury śląskiej. Jako młodej pisarce udało się już napisać kilka książek o tematyce kryminalnej. Próbuje jednak jeszcze innych form literackich – np. scenariusze po Śląsku do sztuk teatralnych.
— Jerzy Ciurlok (jeden z Masztalskich) po krótkim wstępie w języku śląskim podzielił się z zebranymi swoimi poglądami w wielu tematach. Mówił o sprawach dotyczących Śląska, postawy moralnej obecnego społeczeństwa i zasadności naszych wspólnych działań w obronie języka śląskiego i obyczajów.
W dyskusji zabrała głos Anna Początek (lokalna pisarka), która przypomniała niedawne Wielkanocne Spotkanie w Bieruniu Nowym w którym uczestniczyliśmy jako PTPK . Podziękowała Firmie KACPER za ufundowanie nagród rzeczowych, które pomogły zorganizować wspaniałą zabawę dla dzieci i młodzieży pt. Szukamy prezentów od ZAJĄCZKA WIELKANOCNEGO.
Pani Ania podziękowała również Pani Małgorzacie Czerner za udział w zorganizowanej w tym dniu Wystawy ozdób wielkanocnych, które sama wykonuje od wielu lat. Natomiast Jan Kasprzyk wręczył P. Małgosi pamiątkowy dyplom z podziękowaniami i oczywiście fajną książkę, gdyż p. Małgosia oprócz szydełkowania i robienia przeróżnych fantastycznych ozdób jest prawdziwym Miłośnikiem Książek.
Nastąpiła przerwa po której wystąpiła część zespołu folklorystycznego Lędzinianie (a były to panie: Teresa Ćwiertniewicz, Dorota Krół, Bogusława Frukacz, Elżbieta Żogała i oczywiście Franciszek Moskwa).
Powołana na szybko wręcz w ekspresowym tempie w/wym. grupa wykonała ponad 10 znanych tzw. „pieśniczek”. Zrobiła się prawdziwie rodzinna atmosfera, gdyż zebrani uczestnicy aktywnie włączyli się do wspólnego śpiewania. Na zakończenie wszystkie 5 osób otrzymało nagrody rzeczowe, a były to oczywiście KSIĄŻKI . Nasze PTPK otoczy muzyków swoją organizacyjną opieką i będzie dążyć o pełnego reaktywowania zespołu i wspierać ponowne działania ale z dala od wrogów kultury!!!