Piotr Miemiec: Opole – stolica Górnego Śląska
Opole – historyczna stolica Górnego Śląska
Opole było jedną z historycznych stolic Górnego Śląska i jednym z jego najstarszych miast.
Najstarsza informacja o Opolu znajduje się w anonimowych zapiskach tzw. „Geografa Bawarskiego” z 846 roku.
Przed 1217 rokiem Opole zyskało prawa miejskie, nadał mu je książę Kazimierz I Opolski. W tym czasie rozpoczęła się budowa zamku książęcego zakończona w 1289 roku. Po śmierci księcia opolskiego, Jana II Dobrego, w 1532 roku Śląsk wraz z Opolem przeszedł we władanie Habsburgów. W lipcu 1742 roku, po skończonej I wojnie śląskiej, pomiędzy państwem Habsburgów oraz Królestwem Prus miasto wraz ze Śląskiem znalazło się w granicach Prus. W 1818 roku Opole zostało stolicą rejencji opolskiej. Po podziale śląska w 1922 roku, Opole do 1938 roku było siedzibą władz rejencji oraz prowincji górnośląskiej. W 1945 roku, po zdobyciu zniszczonego nalotami Opola przez wojska radzieckie i przekazaniu władzy polskiej administracji, zaczęto sprowadzać i osiedlać polskich obywateli przymusowo wysiedlanych ze wschodu. W 1950 roku miasto stało się stolicą województwa opolskiego.
Będąc w Opolu warto zobaczyć:
- Tak zwaną Opolską Wenecję czyli okolice Młynówki – starego koryta Odry w centrum miasta.
- Bazylikę katedralną Podwyższenia Krzyża Świętego, w stylu gotyckim z XV wieku.
- Kościół Świętej Trójcy.
- Wieżę Piastowską – która jest jedyną pozostałością po rozebranym w latach 30. XX wieku zamku.
- Rynek Starego Miasta oraz wybudowany w 1864 roku ratusz, który po zawaleniu się wieży w 1936 roku został przebudowany na wzór florenckiego pałacu Vecchio.
- Piękny gmach Dworca Głównego.
- Fontannę z pomnikiem opolskiej Ceres z 1907 roku.
- Most groszowy nad Młynówką, zbudowany w 1903 roku.
Tekst na podstawie informacji z: opoledzisiaj.pl i wikipedia.org
Nazywam się Piotr Miemiec. Pochodzę ze Śląska a dokładnie z Zabrza. Fotografia interesowała mnie od zawsze, ale tak naprawdę zdjęcia zacząłem robić dopiero gdy nabyłem swój pierwszy cyfrowy aparat. Było to 13 lat temu. Miałem jeden cel: pokazać ludziom region w którym się urodziłem, w którym urodził się mój ojciec, jego ojciec i tak dalej. Górny Śląsk od zawsze kojarzył się z ciężkim przemysłem, hutami, kopalniami, zadymionym powietrzem i brudnymi ulicami. Na moich zdjęciach pokazuję, że nie o ten Śląsk chodzi. Od jakiegoś czasu jako cel moich plenerów fotograficznych wybieram piękne miejsce na ziemi jakim jest Dolny Śląsk. Jest trochę dalej ale na prawdę warto. To po prostu piękny region. Fotografuję i zarazem uczę się fotografii aby efekt mojej pasji był coraz to lepszy. Prowadzę strony ze zdjęciami Górnego i Dolnego Śląska.