Piotr Miemiec: Kolonia Emma w Radlinie
Osiedla robotnicze to nie jedynie domena GOP. Dzisiaj zapraszamy do Radlina na kolonię Emma. “Kolonie Emmagrube” powstała na przełomie XIX i XX wieku dla pracowników ówczesnej kopalni “Emma”. Pierwsze budynki wybudowano wzdłuż ul. Korfantego (wtedy Kaiser-Wilhelm-Strasse) i przeznaczone były dla urzędników pracujących na kopalni. Następnie dobudowano kilkanaście domów wolnostojących dla urzędników i robotników.
W drugim etapie (lata 1910-13) dobudowano szkołę wraz z częścią mieszkalną, a cała kolonia została skanalizowana i zelektryfikowana. Na terenie osiedla znajdował się też duży dom towarowy, gospoda, pralnia, łaźnia, piekarnia, zakład fryzjerski, sklep, 3 domy noclegowe, oraz pomieszczenia tzw. biblioteki ludowej. Architektura osiedla przypomina, że budowniczym zależało nie tylko na funkcjonalności osiedla, ale też na jego pięknie.
Po II wojnie światowej, w ramach rugowania śladów niemieckości nazwę kopalni i osiedla zmieniono na cześć lokalnego działacza komunistycznego na “Marcel”.
Nazywam się Piotr Miemiec. Pochodzę ze Śląska a dokładnie z Zabrza. Fotografia interesowała mnie od zawsze, ale tak naprawdę zdjęcia zacząłem robić dopiero gdy nabyłem swój pierwszy cyfrowy aparat. Było to 13 lat temu. Miałem jeden cel: pokazać ludziom region w którym się urodziłem, w którym urodził się mój ojciec, jego ojciec i tak dalej. Górny Śląsk od zawsze kojarzył się z ciężkim przemysłem, hutami, kopalniami, zadymionym powietrzem i brudnymi ulicami. Na moich zdjęciach pokazuję, że nie o ten Śląsk chodzi. Od jakiegoś czasu jako cel moich plenerów fotograficznych wybieram piękne miejsce na ziemi jakim jest Dolny Śląsk. Jest trochę dalej ale na prawdę warto. To po prostu piękny region. Fotografuję i zarazem uczę się fotografii aby efekt mojej pasji był coraz to lepszy. Prowadzę strony ze zdjęciami Górnego i Dolnego Śląska.