Piotr Masłowski: Status quo 

Pewnie ilu czytelników ma Wachtyrz, tyle wniosków i konkluzji po ostatnich wyborach. Moja pierwsza refleksja dotyczyła …USA. Zawsze uważałem elektorski system głosowania  za niesprawiedliwy. Tym razem pomyślałem jednak, że skoro  mieszkańcy Podkarpacia mają mi urządzać życie ze względu na troszku wyższą frekwencję i brak dostępu do innych mediów, to coś trzeba zmienić. Chwila… W Rybniku rządzi prezydent z PO a wygrał Andrzej Duda, podobnie było w Jastrzębiu-Zdroju i Wodzisławiu Śląskim. Za to odwrotnie stało się w Raciborzu. To jedne z niewielu miast w Polsce gdzie PIS ma swojego prezydenta, a dosyć wyraźnie głosowanie wygrał Rafał Trzaskowski. O co w tym chodzi? O górnictwo. Kiedy spojrzycie na mapę historycznego Śląska obecny prezydent wygrał wybory wyłącznie tam, gdzie nadal w gospodarce dominuje węgiel. Czy się to komuś podoba, czy nie – te czasy odchodzą w przeszłość. To jednak jeszcze potrwa kolejne pokolenie.Trudno racjonalnie rozmawiać z kimś kto jest ledwie kilka lat starszy ode mnie i jest już na emeryturze. Trudno dyskutować z kadrą kierowniczą na kopalniach, która zwykle zarabia więcej niż prezydent miasta pomimo tego, że zarządza o wiele mniejszą kadrą, nieporównywalnie mniejszym budżetem i nie ponosi za to społecznej i medialnej odpowiedzialności. Zawsze pojawia się także pytanie – co w zamian? I najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, że nie ma łatwej odpowiedzi. To co powinno być naszym celem to zaoferowanie dzieciom górników, zwłaszcza tym które stawiają na edukację, dobrze płatnej pracy w naszych miastach. Taką drogą podążają Katowice, ale ten model w różnej skali jest do powielenia.

Dej pozōr tyż:  Słoń urodził mysz – rzecz o maturze 2022 z języka polskiego

Na tu i teraz żyjemy w takiej rzeczywistości w której miejsca gdzie najchętniej deklaruje się narodowość śląską wybierają polskiego nacjonalistę. I to da się wyjaśnić. Na poziomie materialnym wolą wybrać egzystencję przewidywalną, egzystencję którą znają i relatywnie dobre pieniądze. A przecież na poziomie domu, rodziny i zegródki nikt w ich życie nie ingeruje. Przynajmniej na razie. Obowiązuje status quo.

Rybnicką ciekawostką jest dzielnica Paruszowiec. To dzielnica  gdzie jest najwyższe bezrobocie i najwyższe skumulowanie problemów społecznych. Familoki po byłej Hucie Silesia wymagają inwestycji w każdym możliwym obszarze – od budynków po ludzkie sumienia. To jednak także dzielnica przemysłu, oraz miejsce w którym buduje się nowe domy. I w tej dzielnicy od lat wygrywają kandydaci, którym bliżej do społecznej zmiany, niż trwania w tym co znamy. Nie wiem jak to tłumaczyć, nie wiem czy tym motywatorem nie jest zagrożenie budową nowej kopalni na złożu Paruszowiec. Po ilości protestów okazuje się bowiem, że chcemy właśnie tytułowego stałego stanu rzeczy. Gruba jest fajno, ale nie próbujcie budować jej blisko nas. I jedyne czego nie rozumiem to postawa mieszkańców sąsiednich dzielnic. Obecne władze po cichu sprzyjają tej nowej inwestycji. A mieszkańcy nadal głosują na ekipę, która może doprowadzić do dewastacji tego co jest im najbliższe – rodzinnych domów.

 

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Piotr Masłowski – zastępca prezydenta Rybnika, przewodniczący Forum Obywateli Rybnika, członek stowarzyszeń DURŚ i CRIS

Dej pozōr tyż:  Oblana matura z języków obcych

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza