19 listopada (piątek) w godz. 17:00-21:00 Biblioteka Centralna przy ul. Kalwaryjskiej 62d w Piekarach Śląskich zaprasza na Piekarską Noc Bibliotek organizowaną w ramach projektu “Biblioteka poza biblioteką”. W trakcie wydarzenia zaproponowano zarówno młodym jak i dorosłym mieszkańcom miasta szereg inicjatyw wzmacniających lokalne partnerstwa na rzecz rozwoju czytelnictwa i udziału w kulturze w naszym mieście.
Zwieńczeniem będzie literacki panel dyskusyjny pod hasłem “Śląsk kobiecym okiem”
o godz. 18:30-20:00. Wstęp wolny!
Rozmowa z Sabiną Waszut, Moniką Kassner i Katarzyną Siwczyk o tym, jak pisze się na Śląsku i o nim, jak ważna jest specyfika tego regionu: historia, język, ważne postacie. Sięgniemy do historii, ale poruszymy też aktualne tematy, a to wszystko w literackim ujęciu. Moderatorem dyskusji będzie Małgorzata Nowak ze stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi.
Sabina Waszut – jej debiutancka powieść „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro”, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Na rynku pojawiły się również dalsze losy bohaterów „Rozdroży” – „W obcym domu” i „Zielony Byfyj” oraz książki „Bar na starym osiedlu” i „Dobra noc”. W lipcu 2021 ukazała się najnowsza powieść „Listy z czarnych miast” z cyklu „Emigranci”. Mieszka na Śląsku. Mama dwójki dzieci. Od lat zakochana w górach.
Monika Kassner – Historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek dla dzieci: przygodowo-historycznej Zaginione perły księżnej Daisy oraz popularno-naukowej Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat. Dwadzieścia wybitnych postaci z historii Polski, a dla dorosłych udanego debiutanckiego kryminału retro Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było. Laureatka pierwszej nagrody w ramach IX edycji konkursu na Jednoaktówkę po śląsku za tekst Pōnbōczkowi świyczka.
Pasjonuje się historią Śląska i średniowiecza, zwłaszcza angielskiego. Uważa, że historia miejsca, w którym mieszkamy, jest kluczem do poznania samego siebie.
Katarzyna Siwczyk – autorka książki „Kobiety ze Śląska”, dziennikarka i redaktorka, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie szczęśliwa żona i mama, miłośniczka zdrowego jedzenia i aktywnego spędzania czasu. Kocha góry, gra w tenisa. Od urodzenia mieszka i pracuje na Śląsku.
Pełny Program Piekarskiej Nocy Bibliotek:
Stawia sie pytanie, czy nie nalezy oczekiwac, od mlodych piszacych kobiet, by ślōnski nie nazywali gwara? Pojecie wypromowane przez polskich komunistycznych aparatczyków majacy dyskredytowac mowe ślaska?