Piekary Śląskie: Literacki panel dyskusyjny “Śląsk kobiecym okiem”

19 listopada (piątek) w godz. 17:00-21:00 Biblioteka Centralna przy ul. Kalwaryjskiej 62d w Piekarach Śląskich zaprasza na Piekarską Noc Bibliotek organizowaną w ramach projektu “Biblioteka poza biblioteką”. W trakcie wydarzenia zaproponowano zarówno młodym jak i dorosłym mieszkańcom miasta szereg inicjatyw wzmacniających lokalne partnerstwa na rzecz rozwoju czytelnictwa i udziału w kulturze w naszym mieście.
Zwieńczeniem będzie literacki panel dyskusyjny pod hasłem “Śląsk kobiecym okiem”
o godz. 18:30-20:00. Wstęp wolny!
Rozmowa z Sabiną Waszut, Moniką Kassner i Katarzyną Siwczyk o tym, jak pisze się na Śląsku i o nim, jak ważna jest specyfika tego regionu: historia, język, ważne postacie. Sięgniemy do historii, ale poruszymy też aktualne tematy, a to wszystko w literackim ujęciu. Moderatorem dyskusji będzie Małgorzata Nowak ze stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi.
Sabina Waszut – jej debiutancka powieść „Rozdroża” została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro”, dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Na rynku pojawiły się również dalsze losy bohaterów „Rozdroży” – „W obcym domu” i „Zielony Byfyj” oraz książki „Bar na starym osiedlu” i „Dobra noc”. W lipcu 2021 ukazała się najnowsza powieść „Listy z czarnych miast” z cyklu „Emigranci”. Mieszka na Śląsku. Mama dwójki dzieci. Od lat zakochana w górach.
Monika Kassner – Historyczka i polonistka, działaczka społeczna, dziennikarka pisząca po śląsku, czynna nauczycielka, autorka poczytnych książek dla dzieci: przygodowo-historycznej Zaginione perły księżnej Daisy oraz popularno-naukowej Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat. Dwadzieścia wybitnych postaci z historii Polski, a dla dorosłych udanego debiutanckiego kryminału retro Sprawa Salzmanna. Trup, którego nie było. Laureatka pierwszej nagrody w ramach IX edycji konkursu na Jednoaktówkę po śląsku za tekst Pōnbōczkowi świyczka.
Pasjonuje się historią Śląska i średniowiecza, zwłaszcza angielskiego. Uważa, że historia miejsca, w którym mieszkamy, jest kluczem do poznania samego siebie.
Katarzyna Siwczyk – autorka książki „Kobiety ze Śląska”, dziennikarka i redaktorka, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie szczęśliwa żona i mama, miłośniczka zdrowego jedzenia i aktywnego spędzania czasu. Kocha góry, gra w tenisa. Od urodzenia mieszka i pracuje na Śląsku.
Pełny Program Piekarskiej Nocy Bibliotek:
Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 29.01.2023

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Piekary Śląskie: Literacki panel dyskusyjny “Śląsk kobiecym okiem”

 • 21 listopada 2021 ô 17:28
  Permalink

  Stawia sie pytanie, czy nie nalezy oczekiwac, od mlodych piszacych kobiet, by ślōnski nie nazywali gwara? Pojecie wypromowane przez polskich komunistycznych aparatczyków majacy dyskredytowac mowe ślaska?

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza