Petra Kvitová we finale Australian Open

Petra Kvitová, tynisistka rodzōnŏ we ślōnskim Bilovcu, je już we finale Australian Open.

Petra Kvitová wygrała wszyske szpile do zera. We pōłfinale pokōnała Amerykōnka Danielle Collins 7-6 i 6-0.

A warciyj we 1/4 finału ze Australijkōm Ashleigh Barty (6-1 i 6-4), we 1/8 finału z Amerykankōm Amanda Anisimova, we 1/16 ze Belindōm Bencic ze Szwajcaryje, we 1/32 ze Rumunkōm Irinōm-Cameliōm Begu i we 1/64 ze Magdalénōm Rybárikovōm ze Słowacyje.

We sobota rano we finale Petra Kvitová zagrŏ ze Japōnkōm Naomi Osaka. I choć we rankigu WTA Japōnka je na 4 placu a Kvitová na 6, to bukmacherzy we roli faworytki widzōm naszŏ tynisistka. Nie yno skuli tego, że mioła lekszŏ drōga do finału (wszystke szpile do zera, dziyń przerwy dużej ôd przeciwniczki), ale tyż doświadczyniŏ ôd Kvitovej. Grała ôna już 33 finały we turniejach WTA i… jak już wlejzie do finału to nie rŏd go przegrywŏ. Grała w nich już 33 razy i wygrała aż 26 śnich. Dlŏ porōwniŏ Naomi Osaka grała we 5 finałach, wygrała 2 a przegrała 3.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Finał bańdzie szło ôglōndać miyndzy inkszymi we Eurosporcie we sobota rano ôd 9.00.

****

Dlŏ przipōmniyniŏ: we deblu kobiyt Květa Peschke, inkszŏ tynistka za ślōnskego Bilovca, we parze ze Nicole Melichar (USA) ôdpadły we 1/8 finału, kaj grały z Amerykōnkōma Alison Riske i Jennifer Brady i przegrały 2-0.

Dej pozōr tyż:  Ślōnski adler nazŏd u czeskich hokeistōw

Pryndzyj we 1/32 wygrały z parōm Watson / Maria 2-1 a we piōntek rano we 1/16 finału wygrały parōm Nadija Kiczenok (Ukraina) / Yafan Wang (Chiny) 2-0.

Australian Open to je co roku piyrszy turniyj Grand Slam tynisa.

Foto tytułowe: Pavel Lebeda / Česká sportovní [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

ur. 1978. Aktywny dlŏ Ślōnska ôd 2000 roku. Założōł m.in. Młodzież Gōrnoślōnskõ i Stowarzyniy Ôsobōw Nŏrodowości Ślōnskij. Bez lata aktywny we RAŚ. Tera kludzi wydŏwnictwo Silesia Progress.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza