Ozimek: „Huta Małapanew. W walce o przetrwanie. Od małej stabilizacji do wielkich przemian”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza Państwa serdecznie na spotkanie że świadkami czasu, które odbędzie się 13 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 w Domu Kultury w Ozimku.

SPOTKANIE ZE ŚWIADKAMI CZASU
„Huta Małapanew. W walce o przetrwanie. Od małej stabilizacji do wielkich przemian”
13 grudnia (piątek) 2019 r. godz. 17.00
Dom Kultury w Ozimku
ul. Księdza Kałuży 4
46-004 Ozimek

Huta Małapanew – najstarsza w Polsce działająca huta żelaza, niegdyś dająca zatrudnienie mieszkańcom gminy Ozimek, dziś jedna z wielu firm na jej terenie. Czasy świetności ma już za sobą, jednak warto pamiętać o tym, jak duży wpływ miała na życie wielu rodzin jeszcze nie tak dawno. Aby przybliżyć Państwu ich losy zapraszamy do wzięcia udziału w organizowanym przez nas spotkaniu ze świadkami czasu. Swoimi historiami, których wspólnym mianownikiem pozostaje Huta Małapanew podzielą się z Państwem nasi goście.  O czasach powojenncyh opowie nam pan Paul Gottscholl, mieszkaniec Krasiejowa – jeden z pracowników modelarni huty. Natomiast panowie, Lech Radke i Manfred Sklorz, przywołają wspomnienia z lat 70. i 80. – jak wówczas działalność Huty i wzrost gospodarczy wpływał na życie mieszkańców gminy.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim, a moderować je będzie Tomasz Juros – prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Dej pozōr tyż:  Niy żyje Dariusz Dyrda

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza