Nowoczesna kolej dla Śląska – tabor nowy i modernizacje taboru istniejącego

Co zrobić, gdy środki na rozbudowę nowoczesnego taboru kolejowego są mocno okrojone? Na całym świecie wciąż rozsądnym rozwiązaniem wydaje się jego modernizacja. Na taki krok zdecydowały się np. Českie Drahy modernizując u Alstoma swoje składy Pendolino po dwunastu latach eksploatacji. Nie jest to na pewno to co najnowocześniejsze składy mogą zaoferować ale sporo da się zrobić. Przykładem niech będą zmodernizowane ezt o oznaczeniu ED72 dla Przewozów Regionalnych z przeznaczeniem do eksploatacji w Opolskim Oddziale Przewozów Regionalnych. Jak informują PR, dwa takie zmodernizowane składy będą obsługiwać trasę Kędzierzyn-Koźle – Opole – Wrocław.

Zdjęcie dzięki uprzejmości UMWO Opole
Zdjęcie dzięki uprzejmości UMWO Opole

W zeszłym roku Przewozy Regionalne rozstrzygnęły postępowanie przetargowe na modernizację 5 zespołów trakcyjnych ED72 z opcją na siedem kolejnych. Zmodernizowane składy z zamówienia miały zostać dostarczone z należących do Pesy ZNTK Mińsk Mazowiecki do końca maja 2018 r., a z opcji – mają być zmodernizowane do końca października br

Jak pisze Rynek Kolejowy: „W ramach modernizacji pojazdy dostaną nowy asynchroniczny napęd, który pozwoli rozpędzić się im do 120 km/h (obecnie 110 km/h), pojawi się też możliwość rekuperacji energii. Maszynista dostanie do dyspozycji nową kabinę z systemami diagnostycznymi, za kabinami pojawi się pomieszczenie dla obsługi pociągów. W pojeździe zamontowana zostanie klimatyzacja, będzie 8 miejsc dla rowerów oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych zgodna z TSI PRM. Dzięki modernizacji pojazdy ED72 dla Polregio stały się pierwszymi w Polsce z innowacyjnymi ładowarkami indukcyjnymi zamontowanymi w stolikach. Ponadto do dyspozycji pasażerów będzie bezprzewodowy Internet WiFi oraz gniazda USB. W ramach przebudowy zastosowano nowoczesne, aerodynamiczne czoło z szybą panoramiczną. Dla bezpieczeństwa podróżnych pojazdy zostały wyposażone w wielokamerowy system monitoringu oraz automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), czyli skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi osoby przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia – informuje PR.

Dej pozōr tyż:  Ożywienie We Ślōnsku
Zdjęcie dzięki uprzejmości UMWO Opole
Zdjęcie dzięki uprzejmości UMWO Opole

Z zamieszczonych zdjęć wynika że komfort podróży może być całkiem dobry – zastosowano nowoczesne automatyczne drzwi dźwiękoszczelne pomiędzy połączeniami kolejnych sekcji ezt jak i za przedsionkami (strefy wsiadania).

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Zdjęcie dzięki uprzejmości UMWO Opole
Zdjęcie dzięki uprzejmości UMWO Opole

Największą niedogodnością są niestety wejścia ze schodkami. Miejmy tylko nadzieję, że liczba zmodernizowanych pojazdów skierowanych na linie śląskie będzie większa od dwóch…

Miejmy także nadzieję, że zgodnie z planami władz regionalnych wszystkich trzech województw oferta przewoźników na terenie Śląska będzie regularnie wzbogacana o równie nowoczesne jak już jeżdżące jednostki ezt, demonstrowane poniżej:

Nowe Elfy 2 dla Kolei Śląskich:

Nowe Newagi EN63A dla województwa opolskiego:

Nowe Newagi 45WE dla Kolei Dolnośląskich:

Video Youtube:

  • Walter Novotny
  • Portal.Katowice.pl
  • Pesa Bydgoszcz S.A
  • Newag S.A.
  • szymsza1 – Kolej na filmy
  • Województwo Opolskie
  • Jelenia.TV
  • Koleje Dolnośląskie

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Piotr Kaczmarczyk – rodem z Wrocławia, mieszka w Wałbrzychu, kolebce śląskiego górnictwa kruszcowego i węglowego; absolwent Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, przez 30 lat był zawodowo związany z przemysłem wydobywczym oraz przeróbki kopalin a także z przemysłem przetwórczym żywności na Dolnym i Górnym Śląsku. Pasje – historia, i choć w niej szczególne miejsce mają od ponad dwóch dekad dzieje Śląska, to i tak wciąż odkrywa jego różnorodność, wieloznaczność, wielokulturowość oraz przebogate pokłady jego dawnej prężności, bogactwa materialnego i kultury. Inne – muzyka, szczególnie klasyczna, także ta najnowsza, pisana w ostatnich latach; fotografia. Sercem Brochowianin, bo tam się wychował – stąd niejako wrodzona fascynacja koleją. Uważa, że w czasach tak bardzo przeładowanych wszechotaczającą informacją i tak przegadanych rola poezji, w tym współczesnej, teraz tworzonej, jest nie do przecenienia.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza