Na pamiątkę pokoju zawartego w Cieszynie

W dniu 13 maja 1779 roku, w mieście Cieszyn na  wspólnym Śląsku, podpisano traktat pokojowy, który zakończył wojnę o sukcesję bawarską – konflikt zbrojny pomiędzy Monarchią Habsburgów a Królestwem Prus, wywołany po bezpotomnej śmierci elektora bawarskiego Maksymiliana III Józefa z dynastii Wittelsbachów.

Wojna, prowadzona głównie na terenach Czech i południowych Niemiec, groziła przekształceniem się w ogólnoeuropejski konflikt. Dzięki mediacji Francji i Rosji, które obawiały się destabilizacji równowagi sił na kontynencie, możliwe było osiągnięcie pokojowego rozwiązania.

Sygnatariusze traktatu:

–  Monarchia Habsburgów (Austria):

Reprezentowana przez hrabiego Ludwiga von Cobenzla, dyplomatę i pełnomocnika cesarzowej Marii Teresy oraz jej syna i współwładcy, cesarza Józefa II.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

– Królestwo Prus:

Reprezentowane przez hrabiego Karla Augusta von Schulenburg-Kehnerta, zaufanego wysłannika króla Fryderyka II Wielkiego.

– Królestwo Francji (mediator):

Reprezentowane przez hrabiego Florimonda Claude’a de Mercy-Argenteau, ambasadora Francji przy wiedeńskim dworze, działającego w imieniu króla Ludwika XVI.

Dlaczego Cieszyn?

Miasto Cieszyn, położone na granicy austriackiego i pruskiego Śląska, stanowiło neutralny i dogodny punkt spotkania. Posiadało odpowiednią infrastrukturę i tradycję administracyjną – obrady toczyły się w sali Sejmu Ziemskiego Księstwa Cieszyńskiego.

Wybór Cieszyna miał też wymiar symboliczny – jako miasto pogranicza, od wieków łączące wpływy czeskie, polskie, niemieckie i habsburskie, stanowił idealne miejsce pojednania.

Halberstadt – 23 maja 1779

Dziesięć dni po podpisaniu traktatu, 23 maja 1779 roku, w Halberstadt (na terenie Prus) odbyło się uroczyste Święto Dziękczynienia za Pokój. W jego trakcie ogłoszono publicznie postanowienia traktatu. Duchowieństwo, urzędnicy i mieszkańcy dziękowali za przywrócenie ładu i zakończenie wojny. W świątyniach rozbrzmiewały dzwony, a kazania głosiły pochwałę zgody narodów.

Dej pozōr tyż:  Klaus Hegenscheidt z Ornontowic, wspomnienia z okazji 80. rocznicy śmierci

Znaczenie traktatu

Pokój cieszyński uchronił Święte Cesarstwo Rzymskie przed dalszą eskalacją wojny. Prusy zachowały zdobycze Śląska sprzed kilkudziesięciu lat, Austria zrezygnowała z terytorialnych roszczeń wobec Bawarii, a Francja i Rosja potwierdziły swoje wpływy jako gwaranci równowagi europejskiej.

Na pamiątkę wydarzenia w Cieszynie założono Park Pokoju, a w sali obrad zawieszono portrety uczestników traktatu.

Niech pamięć o tym wydarzeniu trwa:

Niech Cieszyn, miasto pojednania, pozostanie symbolem rozsądku ponad ambicją i pokoju ponad przemocą.

Czy jeszcze ktoś pamięta ?

Maciej MiSchok 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza