Letnie nowości wydawnictwa Silesia Progress
Wydawnictwo Silesia Progress przygotowało na lato 2021 trzy nowe publikacje:
- “Dante i inksi, i jeszcze inksi” Mirosława Syniawy – wznowienie śląskiego klasyku z 2014 roku poszerzonego o ponad 80 stron tłumaczeń kolejnych klasyków literatury na śląski, tym razem wydamej w twardej oprawie,
- “Sprawa Rollnika. Zbrodnia prawie doskonała” Moniki Kassner – długooczekiwana kontynuacja losów radcy prawnego Adolfa Jendryska z Lipin, znanego już z wcześniejszego retrokryminału autorki “Sprawa Salzmanna“,
- “Underground” Františka Kotlety – bestseller czeskiego rynku wydawniczego z ubiegłego roku, z śląskimi wątkami w tle.
Tom poezji to prawdziwa perełka literatury śląskiej, pokazująca że na ten język można tłumaczyć każdy rodzaj poezji, jaki zalicza się do światowego kanonu ostatnich dwóch tysięcy lat. Wydawca zapowiada książkę tak:
Po wydaniu szkocko-ślōnskego wyboru wierszy Roberta Burnsa „Spōmnijcie se Tamowã klaczkã” (2016), historyczno-synsacyjnego rōmanu „Nunquam otiosus” (2017) i poetyckego tōmika „Cebulowŏ ksiynga umartych” (2018), wrŏcōmy sie do piyrszyj wydanyj u nŏs ksiōnżki Mirka Syniawy, antologije tumaczyń „Dante i inksi” (2014). Tera dodatkowo we twardej ôprawie!
Ksiōnżka „Dante i inksi, i jeszcze inksi” niy je atoli ajnfachowōm reedycyjōm – w piyrwszym wydaniu mieli my wiersze ôd 25 poetōw tumaczōne z 14 jynzykōw, a do tyj edycyje wkludzōne sōm wiersze ôd 39 poetōw tumaczōne z 20 jynzykōw. Z mian, kerych niy było w wydaniu z 2014 roku, w piyrszyj raji trza spōmnieć Hōmera, Katullusa, Han Shana, Matsuo Bashō i Bolesława Leśmiana. Ôkrōm wierszy ôd tych i inkszych poetōw nowościōm sōm sam tyż poetycke utwory ze staroindyjskij „Rigwedy” i starochińskij „Ksiyngi Pieśni”.
Tytuł: Dante i inksi i jeszcze inksi
Tłumaczenie: Mirosław Syniawa
Liczba stron: 256
Oprawa: twarda
Książkę można nabyć także w numerowanym wydaniu kolekcjonerskim wraz z autografem autora.
***
Kontynuacja losów Adolfa Jendryska zawarta w “Sprawie Rollnika. Zbrodni prawie doskonałej” to kolejny rewelacyjny retrokryminał Moniki Kassner. Tym razem radca prawny musi operować po obu stronach świeżej granicy, jak w 1922 roku podzieliła Górny Śląsk:
Jesień roku 1934. Górny Śląska po obu stronach granicy. Nie wszyscy godzą się z policyjnymi ustaleniami sprzed siedmiu lat… W sierpniu 1927 roku w zaskakujących okolicznościach ginie znany i ceniony rybnicki lekarz Ryszard Rolnik. Mieszkający w Hindenburgu jego stary ojciec Anton nie potrafi pogodzić się z wynikami policyjnego śledztwa. Przekonuje lipińskiego radcę Adolfa Jendryska do ponownego zbadania tej sprawy. Przyjmując wyzwanie, Jendrysek zderza się z opanowującym przedwojenne Niemcy nazizmem.
Trochę powikłanej historii Górnego Śląska w latach międzywojennych, odrobina wątków obyczajowych, szczypta brawurowych dialogów w gŏdce. A na dokładkę radca Jendrysek, typ niepokorny, ale sympatyczny. Co to takiego? Przepis na świetny kryminał wymyślony przez Monikę Kassner. Lektura tej powieści była dla mnie prawdziwą ucztą kryminalną.
Robert Ostaszewski – autor kryminałów, juror Nagrody Kryminalnej Piły.
Strony: 224
Oprawa: miękka
Na czytelników czeka także ciekawy gratis: na okładce książki znajdą kod do pobrania bezpłatnie w formie PDF “Sprawy Salzmanna” na swój komputer lub smartfon.
***
Ostatnia książka to wyjście wydawnictwa poza stricte śląski świat, chociaż… František Kotleta, to bestsellerowy pisarz powieści fantastycznych ostatnich lat w Republice Czeskiej, ale urodzony w śląskim Bruntalu, a punktem wyjścia wydanej książki jest polsko-czeska wojna w roku 2107 o… Śląsk.
Powieść Františka Kotlety rozgrywa się w Boże Narodzenie roku 2107 w Pradze – gigantycznym megapolis. Republika Czeska, po wojnie toczonej z Polską o Śląsk, rozpada się. A Praga, znajdująca się pod dominacją właścicieli najpotężniejszych firm, ufortyfikowała się przeciwko reszcie świata. Wszystko, czego mieszkańcy miasta potrzebują, produkowane jest w praskich laboratoriach lub fabrykach, a to, co dzieje się poza granicą Pragi City nikogo nie obchodzi, bo miasto ma wystarczająco dużo własnych problemów. Jak choćby kult cybernetycznych czarodziejek, który przenika głęboko do serc mieszkańców miasta, podczas gdy czarodziejki ktoś zaczyna zabijać. O ich ochronę zatroszczy się weteran wojny czesko-polskiej, były policjant Vachten. Ta misja zaprowadzi go do bogactwa najwyższych pięter drapaczy chmur i sparszywiałego podziemia (gdzie zawsze można zarobić, pozwalając sobie dorobić trzy penisy).
W 2020 roku „Underground” był najlepiej sprzedającą się powieścią fantastyczną na czeskim rynku wydawniczym. Pierwsza książka Františka Kotlety tłumaczona na polski.
Tłumaczenie z czeskiego: Ilona Gwóźdź-Szewczenko
František Kotleta – Ziomal z Sudetów, czyli polsko-czeskiego pogranicza. W młodości szmuglował z Czech do Polski wódkę i absynt, a w drugą stronę papierosy. Z tamtych czasów pozostała mu nie tylko wiedza, jak nazwać te towary, ale w pamięci zachował tak użyteczne zwroty, jak „Uwaga, celnicy!” albo „Gdzie jest moja kasa, koleś”. Długoletni dziennikarz. Pod prawdziwym nazwiskiem – Leoš Kyša – para się popularyzacją wiedzy, jest autorem scenariusza długometrażowego filmu dokumentalnego o sławnym śląskim astrofizyku, Jiřím Grygarze. Pod pseudonimem František Kotleta pisze książki sci-fi i fantasy. Już pierwsza powieść tego autora „Bratrstvo krve” uczyniła z niego najpoczytniejszego pisarza czeskiej fantastyki. Pomysły Kotlety bywają naprawdę szalone. Dla przykładu w powieści „Bratrstvo krve” o władzę nad Ziemią wojują wampiry i kosmici, z kolei w „Perunova krev” oddział mafiosów przeciwstawia się słowiańskim bóstwom. Niekiedy fabuła bywa mniej skomplikowana, jak w serii „Spad”. Tam grupa weteranów po trzeciej wojnie światowej musi stawić czoło szalonemu kultowi Měnitelů (Zamieniaczy), którzy chcą położyć kres istnieniu ludzkości.
Książka jest dostępna zarówno w wersji drukowanej, elektronicznej (epub, mobi), na Google Books jak i do słuchania.
Uwaga! Książka tylko dla dorosłych!
****
Wszystkie te książki ukazały się pod patronatem Wachtyrza. Życzymy przyjemnej lektury