Intro Festival w Raciborzu – zapowiedź

Jesteście gotowi na niesamowite doznania? Już w najbliższy weekend Racibórz stanie się miejscem tętniącym życiem, muzyką i sztuką. Przed nami Intro Festival, przekonaj się jak małe, historyczne miasteczko na południu Polski tworzy europejską imprezę!

Przed nami szósta edycja Intro Festival – wydarzenia zupełnie wyjątkowego i to pod każdym względem! Łączenie się muzyki elektronicznej oraz światła na Zamku Piastowskim w Raciborzu, nowoczesnych technologii oraz średniowiecznych murów, malarstwa, rzeźby oraz instalacji tworzy fascynujący Gesamktkunstwerk. Nadodrzańskie bulwary już po raz kolejny przygotowane zostaną we współpracy z Instytutem Sztuki i Architektury PWSZ Racibórz, Wyższą Szkołą Technologii Informatycznych z Katowic i studentami katowickiej ASP oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. To tutaj możecie spodziewać się najbardziej zaskakujących prac, znajdziecie możliwość zamienienia kilku słów z artystami, czy zerknięcia im wręcz przez ramię, gdy tworzyć będą instalacje. Bulwary staną się rodzajem portalu do innego świata, powodując przemianę ludzi, użytkowników, zachęcając do refleksji, zadumy.

Booka Shade

Na trzech scenach – Main, Beach, GOA spotkają się nie tylko zagraniczni artyści, ale i rodzimi DJ’e, sprawiając, iż Racibórz stanie się w tych dniach muzyczną stolicą Polski. Sprawdźcie czego możemy się spodziewać – wśród artystów znajdziemy:

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

  1. BOOKA SHADE live (DE) duet, legenda niemieckiej sceny elektronicznej
  2. GIORGIA ANGIULI live (I) multiinstrumentalaistka, energia, dynamika, fantazja, kreacja!
  3. MAX COOPER live (GB) genetyk, który tak samo podchodzi do muzyki, magiczny GENIUSZ elektroniki
  4. ACID ARAB live (FR) arabska harmonia w połączeniu z bitem daje cykl pt. “nie do wiary”!
  5. EELKE KLEIJN live (NL) melodyjność, magnes, puls, dynamika
  6. OLIVER SCHORIES (DE) opowieść z krainy house
  7. ONUKA (UA) brylanty z Ukrainy, worek brylantów, CAŁA SCENA BRYLANTÓW!
  8. WEISS VIDEO ORCHESTRA (PL) filharmonia z dj’em, polskie odkrycie
  9. SAHALÉ (FR) elektronika w dźwiękach etno całego świata! Tego Francuza się kocha.
  10. STRÖME synth live (DE) 2 szafy kabli na scenie, gdyby Jarre miał dziecko z GusGus nazywałoby się STRöME.
Dej pozōr tyż:  Katowice: Teatr Korez w kwietniu

… i wielu innych producentów i składów. Łącznie usłyszymy 45 artystów w ciągu dwóch dni. Pędzimy!

2018 | INTRO Festival | Aftermovie

Szczególne uznanie należy się organizatorom za ponowne zaproszenie artystów jak Sahale oraz Onuka. Po zeszłorocznym znakomitym przyjęciu Sahale nie mieliśmy drugiej okazji, by usłyszeć tego wyjątkowego artysty w naszym kraju. Jego set to połączenie pulsującego beatu oraz wieloaspektowego raju dźwiękowego złożonego z najrozmaitszych odniesień kulturowych, wyraźnie obecnych i widocznych w jego kompozycjach. Stale poszukując inspiracji pośród licznych wyjazdów oraz podróży doskonali swój warsztat oraz poszukuje kolejnych dźwięków, przenosząc nas do nieznanych dotąd aren światowej muzyki. Łącząc instrumenty analogowe i elektroniczne z niezwykłą pasją do muzyki, Sahalé wprowadza na scenę istotę czystej radości i wymiany kulturowej. Pora na wyjątkową podróż pełną głębokich melodii, ekspresji, łączącą elementy tradycyjnych instrumentów miksujących i elektronicznych.

Onuka zachwyciła zebraną na dziedzińcu Zamku Piastowskiego publikę już w 2016 roku. Jeśli połączymy elementy muzyki elektronicznej, współczesnego popu i tradycyjnej ukraińskiej muzyki folkowej znajdziemy idealny opis muzyki, jaką tworzy Onuka. Projekt stworzony został w 2013 roku przez Jewhena Fiłatowa i wokalistkę Nataliję Żyżczenko, a nazwa to w tłumaczeniu „Wnuczka”, czyli rodzaj hołdu jaki wokalista oddaje swemu dziadkowi – Oleksandrowi Shlionchykowi, twórcy instrumentów ludowych. Połączenie tradycji z nowoczesnością, piszczałek, fletów, waltorni, puzonu, ukraińskiej sopilki  z elektronicznym brzmieniem tworzy niesamowite i niespotykane dotąd rozwiązanie.

Oprócz wyżej wymienionych artystów nie można przegapić kolejnego projektu: Weiss Video Orchestra, czyli elektroniczno symfonicznego projektu Szymona Weissa, który uważa, że „techno to za mało”. Artysta ten sprawdza się nie tylko jako producent muzyczny, ale jest również perkusistą i eksperymentatorem, twórcą muzyki filmowej, jednym z członków w berlińskiej wytwórni Stil vor Talent.  Szymon Weiss wystąpi ze swoim projektem, w którym zespala własne produkcje z pogranicza techno i elektroniki z symfonicznym instrumentarium, nadając im zupełnie nowe konteksty oraz potęgę fuzji dźwięków. Projekt audio – wizualny, spektakl jaki nas czeka idealnie wpisuje się w formułę Intro Festivalu, czyli połączenia muzyki oraz świata.

Dej pozōr tyż:  30 wyjątkowych prac dyplomowych w Zamku Cieszyn

INTRO Festival to finalista konkursu Academy Virgin Mobile, który odbył się pod patronatem Narodowego Centrum Kultury na najbardziej innowacyjny projekt kultury w Polsce, łącznie do konkursu zgłoszonych zostało ok. 600 projektów. Z przyjemnością można obserwować jak Intro Festival z roku na rok coraz mocniej rozwija skrzydła i pracuje nad swoim rozwojem. Festiwal to nie tylko muzyka, to również znakomicie przygotowana strefa gastro, parkingi oraz pole namiotowe, wszystko z wyprzedzeniem przygotowane w formie mapy, by nikt nie musiał długo szukać odpowiedniego miejsca. Żyleta! Wszystko tutaj tyka i jest poukładane jak w szwajcarskim zegarku. Zgrany zespół i znakomita miejscówka to sekret sukcesu tego niby małego z pozoru festiwalu. Nie może was tutaj zabraknąć.

Bawcie się dobrze!

Magdalena Anna Duda – historyczka sztuki, germanistka, słucha techno, a wolnych chwilach gra na klawiszach i w szachy.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza