Helena Bryś po lekturze Zeszytów Eichendorffa nr 79
Helena Bryś
Zeszyty Eichendorffa 2022
Eichendorff-Hefte 79
W zeszycie Eichendorffa nr 79 możemy przeczytać kilka ciekawych przyczynków o ludziach żyjących przed nami.
Poznajemy wiele mądrych, wybitnych postaci pochodzących ze Śląska. Były wśród nich Hedwig Wigger z Wrocławia oraz Gertrud von Scheck z Uszyc. Obie mimo wielu przeszkód sporo podróżowały, zawiązywały przyjaźnie, gromadziły doświadczenia kulturalne, poznawały tajemnice ludów i narodów, ich zwyczaje i obyczaje. Jako dziennikarki i tłumaczki poznawały literaturę, pisały artykuły do gazet a także przedstawiały różnorodne grupy społeczne patrząc od wewnątrz na ich codzienność i ubóstwo.
Mowa w Zeszycie 79 o Gerharcie Hauptmannie – o cenionym pisarzu, który przyjaźni się ze swoją kucharką Margarete Kappler.
Natomiast Pani Profesor pisze, jak to w roku 1945 milion Ślązaków musi opuścić swoje ojczyste strony. Ich potomków możemy spotkać w całej Europie – najwięcej w Niemczech. Jednym z nich był Bernard Baron, który mimo tego, że osiadł w Niemczech, pisał na tematy związane ze Śląskiem – między innymi dotyczące poety z Łubowic Josepha von Eichendorffa.
Poetą był też Ernest Krzywon z Rokitnicy. Pisał wiersze w dwóch językach, był tłumaczem i recenzentem. W każdym swoim wierszu opisuje, co przeżył i zapamiętał na Górnym Śląsku i w Bawarii.
Dumą Krapkowic jest urodzony tam w roku 1547 teolog i tłumacz Mikulas Albert (z Kaménka), który przełożył Stary i Nowy Testament z hebrajskiego i greckiego na czeski.
W zeszycie 79 zapoznamy się także z życiorysem Luisy von Larisch (wł. Alojzja Anna Wiktoria von Larisch), żony wielkiego romantyka górnośląskiego z Łubowic, i jej rodu.
Przeczytamy w publikacji, dlaczego przez długi czas w Nysie bił dzwon.
Warto poczytać o tym, jacy to mądrzy ludzie pochodzili ze Śląska. Niejednokrotnie czytelnik po raz pierwszy zapoznaje się z tymi faktami.
Helena Bryś – Górnoślązaczka wychowana na gospodarstwie. Mieszkająca na wsi żona, matka, babcia.