Gyburstag Matki Huty na 220-lecie Huty „Królewskiej”

Huta „Królewska” była zaczątkiem dzisiejszego Chorzowa. W tym roku obchodzimy 220. rocznicę jej uruchomienia. Oficjalnie została otwarta 26 października 1802 roku podczas wizyty ministra górnictwa i hutnictwa Prus, hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena. Jego pomnik znajdziemy dzisiaj na Placu Hutników w samym centrum miasta.

Świętując GEBURSTAG MATKI HUTY Muzeum przygotowano aż 76 różnych wydarzeń. Odbywać będą się między g. 12.00 do 20.30. Specjalnie z tej okazji zobaczymy m.in. wystawę czasową pt. „WIELKA KSIĘGA PRZEMYSŁU”. Prezentowane będą na niej jedne z pierwszych fotografii Huty „Królewskiej” pochodzące z bogato zdobionego albumu fotograficznego wykonanego ponad 150 lat temu!

Z okazji urodzin huty nie zabraknie salw honorowych z armaty. Hutę odwiedzą ojcowie założyciele na czele z samym hrabią Redenem. Odbędą się pokazy strojów historycznych i broni z epoki. W hutniczym piecu topić będzie się żeliwo. Najodważniejsi, przy zastosowaniu technologii wirtualnej rzeczywistości 360 stopni, będą mieli możliwość zobaczenia wielkiego pieca od środka. Wieczorem Muzeum zaprosi na wyjątkowy i nowoczesny pokaz świateł LED.

Dla najmłodszych przewidziano szereg różnych warsztatów. Podczas „HUTNICZEGO GENERATORA KREATYWNOŚCI” dzieci wraz z rodzicami będą miały m.in. okazję zabrać „OGIEŃ DO KABZI”, czy wspólnie sprawdzić o co chodzi w „ANTYWARSZTATACH MARASZENIA DZIECI”. W programie są także pokazy chemiczne i pirotechniczne, a na koniec dnia występ „WESOŁEGO CYRKU PANA PEDRO”.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dla nieco starszych zaplanowano możliwość prac warsztatowych z formami odlewniczymi, „HUTNICZE ZAGWOZDKI”, czyli historyczne kalambury oraz spotkanie autorskie z Wojciechem Dingesem, autorem książki „SEKRETY CHORZOWA”.

Dej pozōr tyż:  Chorzów: Lato z Muzeum Hutnictwa

W programie imprezy znalazły się również sprawdzone już hity jak „BYZUCH NA MINECu”, czyli zwiedzanie czynnej kuźni sąsiadującej z Muzeum (ilość miejsc ograniczona), czy zwiedzanie wystawy stałej „Królestwo Żelaza” z udziałem przewodników lub kuratorów. Bilet na zwiedzanie wystaw Muzeum w tym dniu w wyjątkowej cenie 5 zł /os.

Huta „Królewska” przez ponad dwa wieki funkcjonowania nieprzerwanie się przekształcała. Wielokrotnie zmieniała właścicieli, jak i samą nazwę. Kiedy powstawała była jedną z najważniejszych hut w tej części Europy. Z biegiem lat uznano ją za jedno z najwybitniejszych osiągnięć myśli technicznej i architektury industrialnej na świecie. Po ponad dwóch wiekach to bezsprzecznie jeden z symboli rewolucji przemysłowej, a zarazem działający zakład produkcyjny, który jest częścią globalnego koncernu. Rolą naszego Muzeum jest
w atrakcyjny sposób opowiadać te złożone dzieje
– zauważa Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Na wybrane wydarzenia organizowane podczas GYBURSTAGU MATKI HUTY konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem tel. 32 704 96 31 (w godzinach pracy Muzeum) lub on-line: bilety.muzeumhutnictwa.pl/

Szczegóły: muzeumhutnictwa.pl
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 roku pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. powstała nowoczesna placówka, w której prezentowane są zarówno wielkie hutnicze maszyny, jaki
i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie, jak i swoim codziennym życiu.

Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza