Didactica magna cz. 8 (aspekty metodyki)
Aleksander Lubina
Do przeczytania, przemyślenia i uaktualnienia
Kulturówka !
Niemcoznawstwo. Prościutko wyliczyć, czego nie oczekuję i czego nie wymagam od moich uczniów. Nie żądam wiedzy ilościowej i faktologii historycznej.
Uczniowie z reguły potrafią narysować przybliżoną konturówkę RFN – na niej umieszczają ludzi, przedmioty i zdarzenia tego obszaru. Potrafią to samo robić na osi czasu. To dla mnie element korelujący nauczanie.
Uczniowie przygotowują np. logo znanych firm niemieckich , i wklejają je na właściwie miejsce na mapie, to samo ze znaczkami klubowymi bundesligi itd. Uzupełniają krótkimi tekstami.
Słuchamy piosenek, oglądamy obrazy, Słuchamy muzyki poważnej.
Uczniowie planują podróże, opatrzone różnorakimi atrybutami : marzeń, latem, zimą, wodą.
Obalamy stereotypy dotyczące wymowy (zależą od regionu i pochodzenia użytkownika), gramatyki (jest elastyczna w języku mówionym), słownictwa (sporo tu zapożyczeń…), postaci ( Bismarck, Fryderyk Wielki), kuchnia niemiecka, niemiecki porządek….
Poznajemy postaci nietuzinkowe: kobiety niemieckiego romantyzmu, członkinie ruchu antyhitlerowskiego, Albert Schweizer…
Jeździmy do Bawarii, gdzie uczniowie chodzą do szkoły i zwiedzają zgodnie
z przygotowanym przez siebie programem, robią ankiety i wywiady…
1Lekcje poza klasą
Lekcje języka poza szkoła, poza klasą są dla mnie nie tyle urozmaiceniem szkolnej codzienności, co właśnie niezbędną podstawową składową edukacji językowej.
Uczennice szukają w internecie. Pytania/Zadania postawiono w języku niemieckim. Wolno używać wszystkich możliwych języków. Odpowiedzi należy zredagować w języku niemieckim. Polecenie brzmi np.: Znajdźcie w internecie coś interesującego/zaskakującego/trudno przewidywalnego o Gliwicach, czego przedtem nie wiedzieliście/wiedziałyście! Opracujcie to. Poślijcie to pozostałym uczniom jako nagranie dźwiękowe na zadanie domowe. Takie zadania kombinujemy z recherche, zarówno w fazie przygotowań, jak i podczas opracowań. Może to mieć miejsce w internecie, w klasie w sposób tradycyjny i poza klasą. Polecenie brzmi np.: Znajdźcie w internecie coś interesującego/zaskakującego/trudno przewidywalnego o Gliwicach, czego przedtem nie wiedzieliście/wiedziałyście! Znajdźcie to w mieście. Udokumentujcie. Opracujcie to. Poślijcie to pozostałym uczniom jako nagranie dźwiękowe na zadanie domowe.
Widziane wyłącznie glottodydaktycznie mamy tu do czynienia z rozumieniem tekstu pisanego, pisaniem, mówieniem, rozumieniem tekstu słyszanego oraz ze strukturami ( jako struktury gramatyczne).
Praca z fachowcami pozaszkolnymi.
Najczęściej składamy dwie wizyty. Po pierwsze uczennice i uczniowie poznają przedmiot lekcji. Następnie opracowują przyczynki, oprowadzanie i sprawozdania po niemiecku.
Pracownicy archiwów, muzeów i pozostałych instytucji kultury są profesjonalnym wsparciem przy Nauczaniu regionalnym / Edukacji regionalnej.
Zajęcia edukacje poza budynkiem szkoły pozostawiają tzw. ślady głębokie w pamięci,
co przez neurodydaktyków podkreślane jest jako wielka korzyść. Neurodydaktyka uważa, że jedna godzina zajęć tego rodzaju w porównaniu z zajęciu klasowymi daje zwielokrotniony efekt uczenia się.
Tłumaczy się to uczeniem się z zachwytem.
Tu widzimy najstarszy gliwicki dokument pisany z roku 1403.
Recherche w mieście
Zadaniem było dopytanie się w języku niemieckim o drogę do Gimnazjum nr 3
w Gliwicach.
Jesteśmy w centrum Gliwic w małej, zaprzyjaźnionej kawiarence.
Było to jedno z zadań udokumentowanych zadań, które dla siebie samych przygotowali uczniowie i uczennice.
Tekst ukazał się w roku 2013 w warszawskim wydawnictwie Edustore pana Marcina Polaka https://edustore.eu/publikacje-edukacyjne/77-45-minut-praktyczny-poradnik-dla-nauczycieli-jezykow-obcych.html